Уряд України оприлюднив результати програми пільгового іпотечного кредитування «єОселя», яка не лише забезпечує українців доступним житлом, а й стає потужним інструментом економічного відновлення країни. Перша віцепрем’єр-міністерка – Міністерка економіки України Юлія Свириденко розповіла про досягнення програми на Першому форумі доступної іпотеки, передає пресслужба відомства.
За даними Свириденко, програма має потужний економічний ефект: кожна вкладена державою гривня повертається 2,6 гривнями інвестицій. Це один з найвищих мультиплікативних показників серед усіх урядових програм “Зроблено в Україні”. Лише за дев’ять місяців 2024 року виробництво будівельної продукції зросло на 23% порівняно з попереднім роком.
Програма суттєво вплинула на легалізацію будівельного ринку. Забудовники, які бажають брати участь у проєкті, змушені працювати лише офіційно, що призвело до значного збільшення податкових надходжень. У першому півріччі 2024 року забудовники сплатили 1,6 млрд грн податків, що майже вдвічі перевищує показники 2023 року.
Особливої ваги програма набуває на тлі масштабних руйнувань житлового фонду під час війн, наголосила Свириденко. За оцінками звіту RDNA, пошкоджено або знищено 13% житлового фонду України, що становить збитки у $83,7 млрд. Постраждали понад 2,5 мільйона домогосподарств.
Нагадаємо – НБУ пропонує радикальну реформу державної іпотечної програми. Головна концептуальна зміна полягає в переході від прямого державного кредитування населення до механізму компенсації відсоткових ставок. Цей крок має наблизити програму до ринкових умов та зробити її більш гнучкою та ефективною, наголосила перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова.