Перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова представила масштабні пропозиції щодо трансформації державної програми доступної іпотеки “єОселя”. На Першому форумі доступної іпотеки у Києві вона окреслила ключові напрямки необхідних змін.
Про це пише Інтерфакс-Україна. Головна концептуальна зміна полягає в переході від прямого державного кредитування населення до механізму компенсації відсоткових ставок. Цей крок має наблизити програму до ринкових умов та зробити її більш гнучкою та ефективною.
Рожкова наголосила на важливості розробки диференційованих іпотечних продуктів для різних категорій населення. Передбачається запровадження різних відсоткових ставок та рівнів компенсацій, що дозволить зробити іпотеку більш доступною для широкого кола громадян.
Для повноцінної реалізації нової моделі програми необхідне прийняття низки законодавчих ініціатив. Зокрема, йдеться про закон про оцінку майна, закон про сек’юритизацію та імплементацію Європейської іпотечної директиви.
Додатково Рожкова підкреслила потребу в запровадженні якісного корпоративного управління для “єОселі” та забезпеченні прозорості звітності програми. Ці кроки мають підвищити ефективність та довіру до державної іпотечної ініціативи.
Нагадаємо – Рожкова повідомила, що переважна більшість українських банків змогла зберегти достатній рівень капіталу, попри ретроспективне підвищення податку на прибуток з 25% до 50%. Серед великих банків проблеми з капіталізацією виявлено лише в державного Укрексімбанку. Саме Укрексімбанк став першим банком, який розірвав партнерство з програмою “єОселя”.