Питання кібербезпеки стають все актуальнішими з кожним роком. І стосується це не лише державних органів та бізнесу, а й простих людей. Ми зробили підбірку порад, що допоможуть вам вберегти свої дані та захиститися від зламу і фінансових втрат.
Використовуйте складні паролі та двофакторну аутентифікацію
Це найбанальніша порада, але багато людей продовжують нею нехтувати. Паролі на кшталт qwerty чи 123456 — просто подарунок для зловмисників. При переборі паролів такі перевіряються в першу чергу і нерідко одразу ж підходять до акаунту. Багато сервісів вже зараз вимагають вигадувати при реєстрації складні паролі, які б містили від восьми символів, мали цифри та спеціальні знаки. Такі паролі слід вигадувати і для сервісів, де подібних вимог немає, а також поміняти старі паролі згідно цієї рекомендації. Також не слід використовувати однакові паролі на різних сайтах. Якщо один із сервісів буде зламано і пароль потрапить до рук зловмисників, вони зможуть легко отримати доступ і до інших акаунтів.
Щоб впорядкувати паролі, можна використовувати спеціальні програми-менеджери. Вони дозволяють генерувати складні паролі та автоматично вводити їх на сайтах. Такий засіб буде особливо корисний тим, хто має багато облікових записів на різних ресурсах.
Багато платформ вже пропонують двофакторну аутентифікацію для доступу до акаунту. Принцип її роботи полягає в тому, що після введення логіну та пароля ви маєте ще ввести код, який прийде вам на телефон у вигляді СМС чи у спеціальному додатку. Ця технологія теж не дає 100% захисту, але точно відсіє всі випадкові атаки (коли хакери ламають акаунти випадкових жертв, а не націлені конкретно на ваш обліковий запис).
Надійно захистіть свої пристрої
Сьогодні на смартфонах та інших мобільних пристроях є безліч фінансових додатків. Заволодівши ним, навіть випадкова людина може отримати доступ до ваших карток і грошей на них. Тож надійний пароль на телефоні здатен вберегти фінанси та конфіденційні дані у разі втрати чи крадіжки пристрою. Ключ розблокування та біометричні дані є менш ефективними. Ключ можна підгледіти (більшість людей використовує доволі прості фігури), а відбиток пальця просканувати, якщо людина непритомна. Але у більшості випадків, як-от випадкова втрата смартфону, ці методи блокування також доволі ефективні.
Ще одна актуальна порада для власників смартфонів та планшетів — не встановлювати додатки з інших джерел, окрім офіційних магазинів App Store чи Google Play. Такі програми можуть містити шкідливий код, що нанесе шкоду пристрою та потенційно може вкрасти персональні дані.
Слідкуйте за соціальними мережами
Нерідко люди викладають у соціальні мережі забагато інформації про себе. Це може стати джерелом даних для шахраїв, хакерів або навіть банальних крадіїв. Такі дані, як номер телефону, адреса роботи чи проживання, сімейний стан, родинні зв’язки, хобі та захоплення тощо можуть стати у нагоді зловмисникам, що використовують прийоми соціальної інженерії щодо вас чи ваших близьких.
Не переходьте за сумнівними посиланнями та не довіряйте незнайомцям у меседжерах
Більше 75% хакерських атак у світі здійснюється за допомогою фішингу та соціальної інженерії. Тому дуже важливо слідкувати за електронною поштою та популярними месенджерами. Саме там розсилається більшість листів та повідомлень, що мають посилання на фальшиві сайти, де люди можуть необачно ввести персональні дані та відправити їх шахраям. Останнім часом почастішали і випадки фішингової реклами в соціальних мережах. Тож завжди перевіряйте посилання, за яким переходите (в тому числі наявність сертифікату безпеки та підтримку протоколу https — зазвичай це показує замочок у адресному рядку браузера), не відкривайте файли у підозрілих листах, ігноруйте повідомлення про виграші в акціях, в яких ви не брали участь, не надавайте нікому повні реквізити платіжних карток та коди перевірки, що приходять на телефон чи в банківський додаток.
Робіть резервні копії
Втратити важливі дані можна не лише через дії зловмисників, а й банальну поломку обладнання. Тож регулярні резервні копії важливих файлів на інший жорсткий диск, флеш-накопичувач, мережеве чи хмарне сховище збережуть дані, навіть якщо основний пристрій зламається. Є багато інструментів, що дозволяють робити резервне копіювання в автоматичному режимі, лише одного разу налаштувавши програму. Якщо ви копіюєте дані в хмарне сховище, то можете отримати доступ до них з будь-якої точки, де є інтернет. Тільки не забувайте, що хмарне сховище треба теж захистити надійним паролем і, за можливістю, двофакторною аутентифікацією.