Очільник парламентського комітету з питання фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев запропонував повернутися до ідеї створення банку “поганих активів” (bad bank) як одного з можливих варіантів розв’язання проблеми непрацюючих кредитів (NPL) в українській банківській системі.
Як зазначає Гетманцев, станом на кінець першого півріччя 2024 року частка NPL у загальному кредитному портфелі банків становила 34,6%, порівнюючи з 37,4% на початку року. Загальний обсяг кредитування зріс на 78,8 млрд грн з початку року, а портфель NPL скоротився на 4,2 млрд грн і досяг 418,2 млрд грн.
За час війни портфель проблемних кредитів збільшився на 37% (113,1 млрд грн), з яких 90% складають кредити бізнесу. Це пов’язано з погіршенням фінансового стану позичальників та пошкодженням або втратою активів через бойові дії.
Парламентар відзначив, що банки активно застосовують позасудові реструктуризації для врегулювання NPL. Близько половини всіх корпоративних NPL було реструктуризовано, а без урахування “ПриватБанку” цей показник сягає 90%.
Як один із можливих варіантів розв’язання проблеми NPL парламентар розглядає створення “поганого банку”, спеціалізованої установи на базі одного з невеликих банків, який нещодавно перейшов у власність держави через санкції, можливо за додаткової участі донорів. Основна місія такого банку — взяти на свій баланс із певним дисконтом всю або більшу частину поточних та майбутніх воєнних NPL.
За словами Гетманцева, у світі за останні 30 років накопичено значний позитивний досвід функціонування подібних установ, які створювалися як реакція на банківські кризи початку 90-х, азійську фінансову кризу кінця 90-х та світову фінансову кризу 2008 року.
Метою подібної установи буде подальше пасивне або активне управління цими стресовими активами, включаючи їх продаж, секьюритизацію, відновлення вартості, а також отримання компенсацій за зруйновані активи коштом централізованих позовів проти росії. Створення такої установи могло б розвантажити звичайні комерційні банки, дозволивши їм зосередитися на нарощуванні здорового кредитного портфеля та прискорити відновлення кредитування.