Наприкінці минулого року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України анонсувала новий інструмент для інвестування власних коштів – індивідуальні інвестиційні рахунки. Що це і як цей інструмент допоможе стимулювати українців інвестувати у розвиток економіки? Про це детальніше в статті.
Що таке індивідуальні інвестиційні рахунки (ІІР) та які переваги вони надають
Індивідуальний інвестиційний рахунок надає можливість інвестувати власні заощадження у цінні папери. В Україні розглядають запровадження середньострокового ІІР (до 3 років) та довгострокового ІІР (до 7 років). Послугу відкриття рахунку, його обслуговування, виконання ролі податкового агента виконуватиме інвестиційна фірма.
Ключовою ознакою інвестиційних рахунків є податкові переваги. За умови дотримання всіх вимог щодо строку дії рахунку, неперевищенні ліміту суми зберігання, зняття не раніше встановленого строку тощо власник звільняється від оподаткування прибутку, отриманого від операцій за цими рахунками. Саме тому в НКЦПФР впевнені, що запровадження ІІР сприятиме залученню довгострокових вкладень в економіку, особливо актуальних для післявоєнної відбудови.
Вкладати кошти на індивідуальних рахунках на першому етапі можна буде в:
- муніципальні облігації
- корпоративні облігації
- акції, які торгуються на біржі
- депозитні сертифікати банків
- відкриті інвестиційні фонди (спеціалізовані, диверсифіковані).
Як зазначають в НКЦПФР, проста процедура відкриття та закриття рахунку дозволять інвесторам без досвіду легко виходити на ринки капіталу, а нульова ставка оподаткування дасть можливість інвестору самостійно обирати між інструментами, в які інвестувати, з огляду на їх природу та ризикованість.
Отже, можна виділити такі ключові переваги індивідуальних інвестиційних рахунків:
- стимулювання громадян інвестувати заощадження замість зберігання їх “під матрасом”;
- збільшення попиту на фінансові інструменти, що спонукає ринок до розвитку;
- залучення вітчизняними компаніями доступних коштів через випуск облігацій;
- залучення довгострокових інвестицій у розвиток економіки, що особливо важливо для післявоєнного відновлення, адже ІІР відкриваються на роки, а заощадження з них вкладаються в довгострокові інструменти.
Індивідуальні інвестиційні рахунки: досвід інших держав
Рахунок, який приваблює інвесторів податковими пільгами, вперше з’явився в США після реформи фінансової системи 70-х років, метою якої було залучення приватних інвесторів. Нині близько 80% населення країни мають ІІР. Популярними вони є і в Нідерландах, Австралії, Канаді.
В 1999 році досвідом США скористалась Велика Британія, проте там, на відміну від Штатів, інвестиційний рахунок не має прив’язки до пенсійного плану. Власник такого рахунку може вкладати кошти в акції, облігації, паї фондів, депозити або в індивідуальне страхування життя. Заощадження на ІІР обмежені 20 000 фунтів стерлінгів на рік та захищені фондом гарантування. Інвестиційні рахунки мають більше 50% британців.
Японія в 2014 році також запропонувала своїм громадянам використання рахунків NISA (Nippon Individual Saving Accounts) і за рік цією нагодою скористались 6,5 млн. людей. Жителі Японії можуть максимально інвестувати 1 мільйон єн на рік, а термін дії рахунку складає 5 років.
Чому важливо запровадити індивідуальні інвестиційні рахунки в Україні: думка експерта
Як розповів FinTech Insider експерт з фінансової грамотності, економіст та співзасновник iPlan Любомир Остапів, індивідуальні інвестиційні рахунки дійсно дуже потрібні Україні, адже вони стимулюють людей відкладати вдовгу.
За словами Любомира, сьогодні українці мають платити податки зі своїх довгострокових заощаджень, у тому числі податок з курсової різниці, який дуже негативно відбивається на інвестуванні. “Якщо українець інвестував за курсом 25 грн, а зараз курс 36 грн, то він сплатить додатково ще цей податок на курсовій різниці”, – зазначив співзасновник iPlan. Індивідуальні інвестиційні рахунки вирішують це питання.
“З прийняттям відповідного закону ми отримаємо розвиток брокерської інфраструктури в Україні, українці отримають стимул інвестувати на фондовому ринку, а компанії, врешті-решт, отримають стимул проводити IPO на українському ринку, щоб ми побачили IPO Нової пошти, Розетки та інших компаній”, – каже Остапів.
Таким чином, індивідуальні інвестиційні рахунки, над якими працює регулятор та які невдовзі можуть стати доступними українцям, не тільки розширять можливості для інвестицій пересічних громадян, але й дозволять залучити довготермінові активи в економіку України, що так необхідно на етапі післявоєнного відновлення.