За оцінками Національного банку, попередні результати цьогорічної оцінки стійкості банків оптимістичні. Очікується, що помірна потреба в капіталі може виникнути лише в кількох установ. Сформований запас капіталу дозволяє банкам виконати всі чинні та заплановані вимоги до платоспроможності, попри очікуване запровадження додаткового податку на прибутки банків.
Як зазначається в огляді банківського сектору від НБУ, у третьому кварталі 2023 року банківський сектор показав стабільне зростання фондування від населення та бізнесу, збільшення вкладень в ОВДП і депозитні сертифікати Нацбанку. Приріст кредитів бізнесу та споживчих кредитів, разом із високою операційною ефективністю, дозволив сектору наростати прибуток та формувати запас капіталу для виконання вимог до платоспроможності.
Також попередній квартал відзначився першим наростанням чистого гривневого портфеля кредитів бізнесу з часів другого кварталу 2022 року. Оперативна ефективність банків залишалася високою, а витрати на резервування лишалися мінімальними.
Ще банки третій квартал поспіль майже не зазнали кредитних втрат. Частка непрацюючих кредитів знизилася завдяки списанню таких кредитів фізичним особам і перекласифікації окремих великих корпоративних кредитів у працюючі.
Для визначення реального стану банківського сектору Національний банк розпочав оцінку стійкості банків та банківської системи. У 2023 році оцінку проходять 20 банків, загальний розмір чистих активів яких становить понад 90% активів банківської системи.
Оцінка передбачає три етапи: оцінка якості активів банку (кредитів юридичних та фізичних осіб), екстраполяція результатів на всі кредитні операції банку (за потреби) та оцінка показників діяльності банку за базовим сценарієм із визначенням необхідних рівнів нормативів достатності капіталу.
Оцінку стійкості банків та банківської системи регулятор проводитиме самостійно, без залучення зовнішніх аудиторів, як і в кризу 2014-2015 років. Нацбанк хоче самостійно провести оцінку якості активів банків — цей перший етап стрес-тестування раніше зазвичай доручали зовнішнім аудиторам.
Згодом регулятор повідомив, що на останньому етапі тестування використовуватиме лише базовий макроекономічний сценарій в цьогорічній оцінці стійкості Раніше НБУ також використовував модель за умов значної кризи. Це зумовлено ціллю переконатися, що після проходження піка кризи, спричиненого повномасштабною війною, та поглинання відповідних втрат банки мають достатньо капіталу для роботи в нових умовах.
Результати оцінки буде оприлюднено до кінця березня 2024 року.