Оцінку стійкості банків та банківської системи, яка була цьогоріч відновлена Національним банком, регулятор проводитиме самостійно, без залучення зовнішніх аудиторів, як і в кризу 2014-2015 років. Нацбанк хоче самостійно провести оцінку якості активів банків — цей перший етап стрес-тестування раніше зазвичай доручали зовнішнім аудиторам.
Як зазначила очільниця департаменту фінансової стабільності НБУ Первін Дадашова в інтерв’ю The Page, відновлення стрес-тестування у 2023 році вона оцінює як дуже хорошу новину та позитивний сигнал, що оцінку стійкості банків зараз уже можна проводити.
Дадашова пояснила рішення обмежити вибірку тестування лише 20 найбільшими банками. За її словами, зменшення списку було наслідком обмежених ресурсів НБУ для проведення оцінки. Також регулятор не прогнозуватиме показники банків за несприятливого сценарію та обмежиться лише базовим.
Основну частину часу займає оцінка якості активів, коли НБУ йде до банку та перевіряє якість кредитного портфеля. Для цього потрібно 5-6 місяців, але це не означає, що стільки часу ми працюємо в одному банку. Процес розбитий на стадії, що реалізуються послідовно та почергово у банках.
Сукупно інспектори проводять в одному банку місяць-півтора. Після оцінки якості активів три місяці будуть потрібні для прогнозних розрахунків, які проводяться вже в Нацбанку.
Процес оцінки стійкості триватиме дев’ять місяців — з квітня до кінця року. Результат оцінки стійкості найбільших банків стане відомим наприкінці року.