За даними провідної аналітичної блокчейн-компанії Chainalysis, Україна посіла третє місце в рейтингу глобального індексу використання криптоактивів у 2022 році, поступившись тільки В’єтнаму та Філіппінам. Тобто користувачів криптовалюти серед українців більше, ніж у інших європейських країнах та США. У минулому році ми займали четверте місце.
Про те, як українці використовують цифрові активи сьогодні та які перспективи криптоіндустрії в нашій державі, ми запитали у представників ринку.
Олена Бондаренко, Research Analyst криптовалютної біржі EXMO
Як розповіла пані Олена, минулого року в Україні нараховувалося більше 5,5 млн власників криптовалют, що становить 12,7% всього населення країни. Зокрема, на ці дані в своєму звіті посилалася ЮНКТАД. За оновленими даними на 2022 рік, кількість криптовласників зросла до 6,5 млн, що складає 15,7% населення. За часткою від усього населення більш високий показник лише у В’єтнамі – 20,3%.
“Ми на своїй платформі так само спостерігаємо зростаючий інтерес українців до криптовалют. Особливо помітне збільшення нових реєстрацій спостерігалося минулого року, що в значній мірі було пов’язано з різким підйомом біткоїна та інших криптовалют”, – розповідає Олена Бондаренко.
За її словами, у порівнянні з 2020 роком середньомісячна кількість реєстрацій з України збільшилася більш ніж удвічі (на 119%). У поточному році показник зріс ще на 62%. У EXMO зазначають, що наразі підвищення кількості реєстрацій спостерігається навіть на тлі значного спаду на криптовалютному ринку. За рік капіталізація сектору зменшилася більш ніж у два рази.
Щодо розмірів депозитів українців, то вони дещо зменшились. За словами представниці EXMO, середньомісячний показник у 2022 році скоротився на 14% в порівнянні з минулим роком. Проте він все ще на 123% вищий, ніж у 2020 році.
“Початок повномасштабної війни з росією у лютому відобразився і на криптовалютному секторі. Узагальнюючи – криптовалюти набули більш прикладного значення для українців. Якщо зазвичай більшість користувачів розглядає їх як один із напрямків та способів інвестицій, то в нових умовах криптовалюти стали частіше використовуватися у якості засобу розрахунку та транскордонних переказів.
З перших днів війни одним із найпомітніших напрямків стали благодійні фонди. Криптовалюти виявилися найбільш швидким рішенням для переказу допомоги Україні з усіх куточків світу. Криптовалютна ініціатива Aid For Ukraine за підтримки Міністерства цифрової трансформації України зібрала, за останніми даними, вже більше $60 млн. А власний благодійний фонд EXMO “Save Ukraine” акумулював більше $1 млн.
Переваги цифрових активів набули більшого значення в нових умовах. В першу чергу, на них не поширюються обмеження транскордонних переказів, характерні для традиційних фінансів. З будь-якої точки на планеті незалежно від часу доби можна переказати будь-яку суму без комісії та затримок з боку банків та платіжних систем. До того ж, на рівні блокчейн мережі забезпечена повна прозорість щодо всіх транзакцій та зберігання надходжень на гаманцях у мережі.
Криптовалюти стали також способом переказів для багатьох українських переселенців. Вони стали особливо актуальними на тлі обмежень використання гривневих карток за кордоном, конвертації гривні у європейські валюти та вивезення готівки. До того ж, багато родин розділилися, через що постало питання, як фінансово підтримати рідних та близьких за кордоном”, – розповіла Олена Бондаренко, Research Analyst криптовалютної біржі EXMO.
Також експертка зазначає, що на тлі зростання інфляції українці шукають способи збереження накопичених заощаджень. Зазвичай найпоширенішим рішенням була купівля валюти (долара, євро). Але в сучасних умовах, з урахуванням валютних обмежень всередині країни, все більше уваги привертається до криптовалют. Цей тренд спостерігається й в інших країнах світу, зокрема зростає значення стейблкоїнів.
Владислав Задорожний, співзасновник українського освітнього ком’юніті Crypto Crew
“Хто б там що не говорив, Україна є дуже просунутою країною. Ми вже мали змогу переконатись, що мало де у світі є такий рівень цифровізації країни. В Україні справді є багато людей та спеціалістів, пов’язаних з криптою: це і розробники, і власники бірж, навіть ентузіасти з Вінниці, що створили власний криптогаманець (до слова, дуже зручний). Тобто українці ідуть саме за напрямком розвитку в криптоіндустрії, вона їм цікава. Та і загалом наш народ дуже просунутий, занурюється та підхоплює нові теми дуже швидко”, – поділився своїми думками Владислав Задорожний. А також додав: “Наразі крипта знаходиться на хайпі в Україні через обмеження банків і банківських операцій. Люди почали розуміти, що гроші, які вони тримають у банках, їм фактично не належать. Банки диктують правила. А криптовалюта дає свободу дій, швидкість у транзакціях і не має обмежень”.
Як розповів засновник Crypto Crew, ком’юніті було створено саме через зростання популярності криптовалют в Україні. Дуже багато людей, зазначає Владислав, починають займатись криптою, тому що бажають заробити гроші швидко, і думають, що крипта – це найпростіший шлях. Проте “стикаються з перепонами, зливають бюджети й втрачають кошти, купуючи монети без попереднього аналізу”.
“Тож існує необхідність в освітньому розвитку людей по темі криптовалют та у збільшенні професійних знань тих, хто займається криптовалютами. Попри те, що в Україні доволі високий коефіцієнт людей, що займаються криптовалютами, їх фінансова грамотність залишає бажати кращого. Порівняно зі США, наприклад. Коефіцієнт людей, що користуються криптою, там менший, адже вони в основному зайняті на фондовому ринку і купують акції компаній. Та все ж люди, які купують криптовалюту в США, мають вищі чеки та більший вплив на ринок, як і люди в країнах Азії”, – розповів Владислав Задорожний.
Віктор Кочетов, СЕО та засновник криптовалютної біржі Kyrrex
“Те, що Україна видерлася на вершину рейтингу власників криптовалют, — доволі закономірний процес”, – впевнений СЕО та засновник криптовалютної біржі Kyrrex Віктор Кочетов. За його словами, є декілька очевидних факторів, які призвели до цього: війна з росією та легалізація криптовалют у країні. Велика кількість волонтерів та окремих організацій тепер використовують крипту для купівлі спорядження, автомобілів, гуманітарної допомоги тощо. Криптовалюти дозволяють не лише знаходити альтернативні шляхи для закупівель всього необхідного, а й доволі швидко конвертувати подібні пожертви в звичайні валюти.
“Україна і до повномасштабної війни доволі швидко розвивалася в цьому напрямку. Втім, саме зараз безліч громадян нашої країни усвідомили, наскільки зручними для використання є криптовалюти. Навіть для тих, хто не любить ризикувати чи не планує займатися торгами абощо, є можливість зберігати власні кошти в стейблкоїнах. Варто також не забувати, що кількість відповідних фахівців в Україні також збільшилася. І це уже не ентузіасти, а саме експерти, які можуть не просто аналізувати криптовалютні процеси, а й будувати бізнес навколо тих можливостей, які пропонує ринок.
Плафторма Kyrrex, наприклад, саме зараз запустила реферальну програму та окрему платформу крипто-турнірів, аби стимулювати криптовалютні торги та надати можливість користувачам заробляти додаткові кошти. У майбутньому ми готуємося презентувати ще декілька гучних проєктів, до яких намагаємося залучити відомих українських та світових спортсменів”, — розповів Віктор Кочетов, СЕО та засновник криптовалютної біржі Kyrrex.
Що далі?
Як відомо, на початку року було прийнято та підписано президентом закон “Про віртуальні активи”. Він набуде чинності лише після ухвалення змін до Податкового кодексу, що включатимуть особливості оподаткування криптовалют. Очевидно, що в сьогоднішніх умовах процес було поставлено на паузу. Проте це не означає повну зупинку розвитку криптоіндустрії в країні.
Банки готують нові проєкти, починають співпрацювати з криптокомпаніями. Зокрема, monobank в кінці минулого року повідомляв, що вже готова біткоїн-карта, і необхідне лише схвалення Нацбанку. Криптовалюти проникають в усі сфери нашого життя, включаючи купівлю продуктів, техніки і навіть нерухомості.