У жовтні 2023 року Національний банк застосував до одного банку та двадцяти однієї небанківської фінансової установи заходи впливу за порушення у сфері фінансового моніторингу та валютного законодавства. Загальна сума штрафів минулого місяця досягає 9,7 млн грн.
Як зазначається на сайті регулятора, банк у жовтні банк “Глобус” отримав штраф у розмірі 200 000 грн. Установа не повідомила спеціально уповноваженому органу про накладення арешту згідно з ухвалою суду на грошові кошти клієнта, які знаходяться на рахунку, відкритому в банку, операції по яких зупинено через порушення фінмоніторингу.
Серед небанків найбільший штраф — 2,1 млн грн, отримала фінансова компанія “Конверсія”. Низка порушень стосувалися валютно-обмінних операцій без їх документального оформлення, відмови у здійсненні валютно-обмінної операції через вигляд купюри, видачу коштів та розрахункового документа пізніше завершення операції, незабезпечення обладнання приміщень системою технологічного відеоконтролю, а також надання касиром установи недостовірної інформації про валютні операції на запит Нацбанку.
Другий за розміром штраф отримала фінансова компанія “Аверс” — на 1,4 млн грн. Порушення стосувалися незабезпечення відеоконтролю, а також здійснення касиром валютно-обмінних операцій без присутності фізичної особи з оформленням розрахункових документів не одночасно з прийняттям/видачею коштів.
Страхове товариство “Мегаполіс”отримало штраф на 799 000 грн за невиконання обов’язку своєчасно та в повному обсязі подавати на запити Нацбанку інформацію та документів, низці порушень щодо фінмоніторингу, обслуговування політично значущих осіб, представників клієнта, недотримання установою порядку прийняття рішення щодо можливості співробітництва з відповідним агентом, ігнорування ведення електронного списку клієнтів без встановлення ділових відносин, неналежне ведення анкет клієнтів, копіювання документів та статистичної звітності до НБУ.
Штраф на 765 000 грн отримала фінансова компанія “Елаенс”, що працює під брендом платіжної системи Fondy. Їх порушення стосувалися внутрішніх документів з фінмоніторингу, обслуговування політично значущих осіб, оцінки ризиків, здійснення переказів без інформації про платника, а також запізнення чи неповна подача звітності про фінмоніторинг до НБУ.
Фінансова компанія “А Фінанс” отримала штраф у розмірі 707 150 грн за порушення в здійсненні валютно-обмінних операцій без розрахункових документів та РРО, відсутності важливої інформації для клієнтів у відділі компанії, використання старих курсів обміну та проведення операцій і розрахунок раніше фіксації в РРО.
Також штраф на 600 000 грн отримала фінансова компанія “Тайгер Інвест”. За версією Нацбанку, там порушили правила щодо встановлення систем відеоконтролю, а також проводили операції і розрахунок раніше фіксації в РРО.
Фінансову компанію “Сан-Райз Фінанс” регулятор оштрафував на 561 000 грн. Їх порушення стосуються фінмоніторингу, оцінки ризиків, здійснення платежу без інформації про ініціатора, ігнорування актуалізації даних про клієнта, порушення правил організації статистичної звітності і звітності з фінмоніторингу, а також невиконання обов’язку своєчасно та в повному обсязі подавати документи та інформацію на запити Нацбанку.
Штраф у 550 000 грн отримала фінансова компанія “Преміум Фінанс”. В цьому кейсі мова йде про відсутність важливої інформації для клієнтів у відділі компанії, а також про відмову у здійсненні валютно-обмінної операції через вигляд купюри.
Іншу фінансову компанію — “Профінеф”, Нацбанк оштрафував на 500 000 грн. Тут також порушення стосувалося відмови у здійсненні валютно-обмінної операції через вигляд купюри, правил щодо встановлення систем відеоконтролю, а також незабезпечення касиром установи виконання запиту інспекційної групи.
Фінансова компанія “Валта Груп” отримала штраф у розмірі 500 000 грн за відмову у здійсненні валютно-обмінної операції через вигляд купюри.
Компанію “Альфа-Інвест Груп” регулятор оштрафував на 250 000 грн. Їх порушення стосувалося оформлення розрахункових документів не одночасно з прийняттям/видачею коштів та правил щодо встановлення систем відеоконтролю.
Ще менший штраф регулятор виписав компанії “Нові кредити” — на 204 000 грн, за порушення фінмоніторингу. Також компанія отримала письмове застереження від регулятора за ненадання на запит Нацбанку в повному обсязі інформації та копій документів щодо фінмоніторингу.
Фінансову компанію “Аксіома” оштрафували на 200 000 грн за порушення правил щодо встановлення систем відеоконтролю. Компанія Новий світ отримала штраф у 170 000 грн за порушення правил фінмоніторингу та штраф у 51 000 грн за порушення правил звітності з фінмоніторингу. Компанія “Альянс Іншуеренс” отримала штраф у 51 000 грн за невиконання рішення Нацбанку про застосування заходу впливу.
Ломбард “Добрі традиції” також оштрафували на 51 000 грн за запізнення звітності з фінмоніторингу. Фінансову компанію “Магнат” оштрафували на 50 000 грн за нерозміщення в доступному для огляду клієнтами місці повідомлення про касира, а також порушення правил щодо встановлення систем відеоконтролю. Компанію “Октава Фінанс” також оштрафували на 50 000 грн за порушення правил щодо встановлення систем відеоконтролю.
Окрім штрафів регулятор також надіслав представникам ринку низку письмових попереджень. Мова йде про компанії “Експерт Інвестиˮ, “Приватна бесіда та “Сучасні розрахункові системи. Їх порушення стосувалися запізнення із подачею звітності про фінмоніторинг до НБУ.