Нові види кібершахрайств активно розповсюджуються під виглядом чатботів у месенджері Telegram. Шахраї отримують доступ до акаунтів користувачів, використовуючи фішинг під виглядом телеграм-ботів, які імітують вигляд виплат громадянам України або повідомлення великих українських компаній.
Як зазначив начальник відділу протидії злочинам у сфері комп’ютерних систем Департаменту кіберполіції Національної поліції Євгеній Дороганов “Українському Радіо”, від початку розв’язаної росією повномасштабної війни з’явилися нові види кібершахрайств, а також трансформувався фішинг.
За словами Дороганова, нині шахраї активно використовують схеми, коли імітують зовнішній вигляд перевезень та евакуації із зон, де тривають активні бойові дії або сталися техногенні катастрофи, а також шахрайство під виглядом виплат громадянам України.
Також продовжується телефонний фішинг, за яким шахраї дзвонять із незнайомих телефонних номерів і кажуть, що або родичі користувача у біді, або начебто у біді “військовослужбовці”, пропонують “стати волонтерами” та пожертвувати гроші. У кіберполіції підкреслили, що не варто довіряти таким дзвінкам, а майже всі справжні волонтери мають свої соціальні мережі, де можна перевірити їх діяльність.
Останнім часом набув популярності фішинг під виглядом різних телеграм-ботів. Декілька тижнів тому кіберполіція виявила організовану групу, яка створила низку телеграм-каналів під виглядом ДТЕК. За допомогою близько 40 фішингових каналів зловмисники заволоділи 15 тисячам акаунтів у Telegram.
Також там нагадали, що засновник месенджера Павло Дуров є росіянином та, припускається, мав якісь стосунки зі спецслужбами рф. Водночас зазначається, що в Telegram використовується шифрування, в результаті якого розшифроване повідомлення видно лише сторонам спілкування, а сервер бачить закодовану інформацію.
Відповідаючи про TikTok, Дороганов зазначив, що не підтримує цю мережу, бо вона, наприклад, блокує деякі хвилі розповсюдження інформації, яка стосується прав людини, а пропагандистські відео, які культивують сучасну політичну систему в Китаї, навпаки, підживлює і поширює.
Серед альтернативних до Telegram месенджерів Євгеній Дороганов перелічив сервіс миттєвих повідомлень Signal, а також пропрієтарний месенджер WhatsApp. Також представник кіберполіції нагадав про правила базової кібергігієни і порадив звертатися в будь-який правоохоронний орган в разі усвідомлення роботи аферистів.