Законодавці пропонують обмежити нинішні надвисокі ціни на ринку мікрокредитування, обмеживши денну ставку за такими кредитами, що у середньому сьогодні сягає 5%, до 1%. Також пропонується встановити жорсткіші правила щодо дотримання договорів, їх укладення, а також посилити обмін інформацією про такі кредити.
Як зазначив парламентар та очільник комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, він з колегами ініціював законопроєкт щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг.
Серед нововведень, які пропонуються законодавцями, йдеться про:
- обмеження денної процентної ставки за споживчим кредитом до 1% у день від загального розміру кредиту;
- заборону кредитодавцю та новому кредитору вимагати сплати будь-яких платежів, не зазначених у договорі про споживчий кредит;
- заборону встановлювати в договорі про споживчий кредит умову про продовження в односторонньому порядку строку користування кредитом (продовження строку користування кредитом має здійснюватися виключно шляхом укладення додаткового договору за домовленістю сторін);
- зобов’язання кредитодавця передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів незалежно від суми кредиту до бюро кредитних історій.
За даними Гетманцева, нині денна номінальна ставка може сягати 5% на день, а середня номінальна річна процентна ставка – більше 1 000% річних. Ціни на ринку мікрокредитування, як зазначив нардеп, на сьогодні фіксуються надвисокі.
У першому кварталі 2023 року мікрокредитування, за даними платформи для роботи з відкритими даними “Опендатабот”, набирало обертів: зростали сума та кількість укладених угод про мікропозики.