У Міністерстві фінансів відзначили, що нині обсяги продажу облігацій внутрішньої державної позики на ринкових умовах українським громадянам, бізнесу, у тому числі банкам, з початку повномасштабного вторгнення перевищили понад 1 трлн гривень за сумою.
Як підкреслюється у релізі міністерства, в цю суму не враховується емісія Національного банку та докапіталізації “Української фінансової житлової компанії” протягом 2022 року.
Міністр фінансів Сергій Марченко пояснив, що завдяки залученим коштам від ОВДП міністерство змогло профінансувати понад 200 днів української оборони та захисту, еквівалент 15% ВВП у 2023 році. Інвестиції в облігації стали другим за обсягом джерелом фінансування держбюджету після міжнародної допомоги.
Всього в обігу нині перебуває ОВДП на понад 1,6 трлн гривень, з яких частка комерційних банків – 42,2%, Нацбанку – 41,5%, юридичних осіб – 10%, фізичних осіб – 3,8%, нерезидентів – 2,4%, територіальних громад – 0,1%.
У міністерстві відзначили суттєве зростання цікавості громадян та представників бізнесу щодо купівлі ОВДП у довгостроковій перспективі. Порівнюючи з 2016 роком, обсяг вкладень фізосіб зріс приблизно у 600 разів, а з лютого 2022 року – більш ніж у 2,4 раза. Юрособи збільшили свої інвестиції в ОВДП у 7 разів з 2016 року та у 2 рази з початку повномасштабного вторгнення.
Купонний дохід українських фізичних і юридичних осіб, не враховуючи банки, за період з січня 2022 по березень 2024 року склав 31,5 млрд грн, а нерезидентів – 19 млрд грн, що в сумі становить 50,5 млрд грн.
Також у міністерстві заявили про зростання ліквідності ОВДП на вторинному ринку. Інвестори можуть у будь-який момент продати облігації за актуальною ринковою ціною, що підтверджується статистикою середньоденного обсягу угод за номінальною вартістю. Наразі цей показник становить близько 2,4 млрд грн в еквіваленті — на 26% вище порівняно з середньоденним показником 2021 року. На думку Мінфіну, дані свідчать про наявність достатньої кількості учасників на ринку для забезпечення ефективної торгівлі.
“Зручні цифрові рішення для придбання облігацій, ринкова дохідність, яка перевищує інфляційні очікування та 100% гарантія повернення коштів від держави роблять державні облігації найбільш привабливим інструментом на ринку”, – повідомили в Мінфіні.