Іван Павловський, CEO, співзасновник, автор Incrypted
Перший блокчейн, Bitcoin, був запущений у 2009 році і запропонував щось неймовірне – незалежну фінансову систему, що здатна проводити транзакції по всьому світу у відриві від банків, держав та будь-яких рішень і впливу третіх осіб.
Його принципи, алгоритми і технологія створили альтернативу традиційній системі, відповідь на кризу 2008 року, спричинену гонитвою банків за кредитними відсотками.
Чи сподобалося це Центральним банкам? Ні. Якою була відповідь – створення CBDC.
В статті нижче – детальніше про те, що це таке, а також :
- Чому ЦБ відмовилися від боротьби з криптовалютою і переключилися на CBDC
- Чим національні цифрові валюти відрізняються від справжніх криптовалют
- Яке майбутнє чекає на CBDC і чому вони суперечать самій ідеї Bitcoin.
Чому криптовалюта тривожить банки
У перші роки після запуску технологія блокчейна була непомітною для великих гравців і держав. Якщо про неї і говорили, то тільки в контексті «фінансової піраміди», спекуляцій і «бульбашки» – таку думку можна навіть зустріти і в 2020-х.
До 2013 деякі держави побачать у Bitcoin загрозу: Китай запровадить заборону на криптовалютні транзакції (2017 року заборонить ICO, 2021 року торги та майнінг), а Болівія заборонить «усі монети, не випущені Центральним банком», щоб «врятувати економіку» від проблеми криптовалют. Але в чому полягає загроза?
- Ті алгоритми на яких побудований блокчейн, а саме Proof-of-Work, змогли забезпечити автономну роботу, що не залежить від зовнішніх посередників.
- При цьому ця система розподілена між сотнями тисяч пристроїв по всьому світу, що зробило її злом малоймовірним, а до 2025 року – неможливим.
- Принципи блокчейна передбачають, що контроль над активами перебуває тільки у його власника і є 100%. При цьому всі операції в блокчейні абсолютно анонімні та прозорі – їх може побачити будь-який користувач.
- Емісія криптовалюти, такої як Bitcoin, суворо обмежена алгоритмами. У випадку з BTC, кількість монет лімітована 21 мільйоном, а швидкість їхнього випуску знижується приблизно кожні чотири роки, що збільшує попит за рахунок зниження пропозиції, і з кожним роком стабільно знижує інфляцію.
Ще не знаєте як працює Bitcoin? Пройдіть курс «Занурення в крипту» за 2,5 години.
Усе це створює систему, активи якої мають масу переваг над фіатом, і яку не можна контролювати, відключити й обмежити технічно через структуру розподіленого реєстру та відсутність «центру». Зрозумівши це, ЦБ змінили свою тактику.
Що таке національна цифрова валюта (CBDC)
Замість повної заборони криптовалют багато держав стали розробляти закони про регулювання нової індустрії, а державні та комерційні банки використовувати переваги блокчейна у своїй роботі. Наприклад, JPMorgan Chase розробили блокчейн-платформу Quorum на базі Ethereum для спрощення розрахунків і клірингу.
Ще одним інструментом пасивного контролю та інтеграції двох фінансових світів стали традиційні продукти на базі криптовалют, такі як ETF. Великою подією в цій сфері був запуск у США Bitcoin-ETF у січні та Ethereum-ETF влітку 2024 року.
Але незважаючи на активну інтеграцію, багато країн продовжують розробку CBDC.
CBDC (Central Bank Digital Currency) – цифрова валюта Центрального банку. Її курс дорівнює курсу місцевої валюти, а емісія і повний контроль перебувають у руках фінансового регулятора, тобто державного інституту країни.
Як цифровий аналог фіата на основі блокчейна, CBDC і криптовалюти об’єднує:
- Швидкі перекази незалежно від відстані та міжнародних кордонів.
- Низькі комісії на будь-які обсяги коштів у будь-який час і дні тижня.
- Пряма взаємодія користувачів з державою без посередників.
- Фінансова доступність – управління своїми грошима без банківського рахунку.
Чим CBDC відрізняється від криптовалют
Але незважаючи на одну технологію в основі та деякі об’єднуючі переваги, CBDC кардинально відрізняється від того, що ми називаємо «криптовалюта». І головна відмінність, звісно, централізація – повний і одноосібний контроль з боку ЦБ.
- Центральний банк вирішує коли і в якій кількості будуть випущені нові монети. У цьому плані емісія CBDC не відрізняється від фіата, що не має незалежних механізмів дефляції, а значить схильний до знецінення.
- Регулятор не просто випускає нові активи, але в теорії може керувати всіма сторонами процесу: скасовувати операції, блокувати рахунки громадян.
- Держава отримує у свої руки інструмент для відстеження транзакцій, що може бути використано як на благо (боротьба з відмиванням грошей), так і на шкоду (точкові обмеження, ліміти на дії, цільові витрати).
Так, серед криптовалют теж є централізовані блокчейни. Наприклад, це Ripple, що створює світову платіжну систему під контролем однойменної компанії. Але в цьому випадку, його використання – вибір людини, тоді як «національна цифрова валюта» вкупі з регуляторним наглядом по суті створює безальтернативну систему.
Централізація контролю над цифровою валютою в одних руках прямо суперечить ідеї Bitcoin та інших справжніх криптовалют, як автономних систем, чий контроль відбувається автоматично, незалежно від рішень усіх зацікавлених сторін.
Головна мета CBDC: привнести в банківську сферу конкурентні переваги криптовалют, але при цьому зберегти контроль у своїх руках, «врятувати економіку».
Що відбувається з CBDC зараз і чекає в майбутньому
До 2020 року тільки 35 держав висловили свій інтерес до розроблення CBDC. Через три роки їхня кількість зросла до 130 – сумарно їхній ВВП займає 98% від світового. З них 49% вже перейшли до тестування – у реальних банках в окремих регіонах.
Перший CBDC був запущений на Багамах – його називають «пісочний долар». Слідом за ними особливе завзяття в розробці виявили Китай і Нігерія – він почав тести ще 2023 року, а після запустив виплати зарплат у цифровій єні e-CNY для чиновників.
Національна цифрова валюта в США
На відміну від інших країн-учасників G20, США залишається єдиною країною, що не займається просуванням CBDC. У 2022 році адміністрація Байдена випустила указ «про розвиток цифрових активів», який міг забезпечити базу для цифрового долара, але окремі штати наклали заборону на потенційний запуск CBDC.
Однак у 2025 році політика щодо CBDC стала ще більш жорсткою. Ще до перемоги на виборах Дональд Трамп пообіцяв заборонити CBDC, оскільки вона подарує Центральному банку «повний контроль над вашими грошима». Сьогодні його команда працює над законом про стейблкоїни, що можуть стати альтернативним «цифровим доларом». Голова ФРС Джером Пауелл також заявив, що не просуватиме валюту центрального банку протягом свого терміну – до лютого 2026 року.
CBDC в Україні
У січні 2025 року голова Національного банку України розповів, що НБУ вивчає доцільність впровадження е-гривні – CBDC. Він зазначив, що рішення про запуск ще не ухвалено, але підготовка до запуску пілотного проєкту вже розпочалася.
Метою проєкту є «сприяння цифровізації економіки та підвищення рівня фінансової інклюзії», а також «розвиток платіжної інфраструктури України відповідно до глобальних тенденцій». Крім звичайних операцій, в e-UAH можна буде отримувати зарплату і соцвиплати при збереженні конфіденційності.
Варто зазначити, що криптовалюта в цей самий час усе ще перебуває в «сірій зоні». При цьому нею володіють і використовують щодня понад 10,2% населення держави.
Що чекає на CBDC у майбутньому
У той час як, наприклад, Сальвадор робить ставку на вільний ринок і впровадження нових технологій в економіку без спроби жорстко регулювати їх, але використовувати на максимум, інші країни, що орієнтуються на CBDC, обирають 100% контроль.
У зв’язку з цим цікаво відзначити дві тенденції, пов’язані з CBDC:
- Найбільший інтерес до CBDC виявляють країни з економікою, що розвивається. Наприклад, регулятор Індії назвав CBDC «валютою майбутнього», що перевершує Bitcoin і Ethereum, і переваги яких менші за їхні потенційні ризики.
- Люди скептично ставляться до ідеї CBDC, що явно видно, наприклад, зі звіту ЄЦБ. Водночас користувачі вважають за краще використовувати криптовалюти навіть всупереч заборонам – так відбувається і в Китаї, і навіть у Болівії.
З нашої точки зору, CBDC – антипод криптовалют. Вона суперечить принципам, що були закладені в Bitcoin ще в 2009 році, з метою повернення контролю банків.
Чи означає це, що в підсумку залишиться тільки один? Ні. І криптовалюти, і CBDC існуватимуть в одному світі, але вибір між ними зробить не ЦБ, а людина.