Штучний інтелект та криптовалюта можуть позмагатися за звання ключового тренду сучасності. Проте нині обертів набирає проєкт, який намагається поєднати обидва. Worldcoin – це спроба створити глобальну мережу цифрових ідентифікаторів для світу, в якому стає все важче відрізнити діяльність штучного інтелекту від людської. Користувачі сервісу сканують сітківку ока та отримують винагороду токенами Worldcoin. Один із авторів проєкту – Сем Альтман, CEO OpenAI і “батько” популярного чат-бота ChatGPT. Попри те, що Worldcoin вже викликав ажіотаж у різних точках планети, він також став причиною занепокоєння регуляторів, що може сповільнити темп розвитку проєкту.
Тож, що таке Worldcoin? Чому росте його популярність, а також виникають суперечки довкола нового дітища Альтмана? Спробували розібратися в статті.
Для чого придумали Worldcoin?
Співзасновники Worldcoin Сем Альтман і Алекс Бланіа заявляють, що Worldcoin забезпечить нове рішення для онлайн-ідентичності в цифровому світі, повному пасток від шахраїв, складнощів з верифікацією на різних платформах та на тлі зростання популярності штучного інтелекту.
Щоб спростити людям процес ідентифікації, Worldcoin пропонує їм сканувати райдужну оболонку ока, яка є унікальною біометричною характеристикою. Для цього треба скористатися одним із пристроїв “orb”, встановлених у різних містах та країнах (наразі таких країн 20), що виглядає як срібляста магічна куля. Відразу після сканування користувач отримує власний цифровий ідентифікатор World ID, створений за допомогою методу криптографії.
Якщо World ID набуде популярності, власники теоретично зможуть використовувати їх для входу на будь-які вебсайти, як Google пропонує єдиний вхід на свої сервіси. Альтман стверджує, що різниця полягає в тому, що ідентифікатор Worldcoin буде більш безпечним і не пов’язаним з іншою інформацією, включаючи адресу електронної пошти, ім’я або фотографію користувача. У компанії також впевнені, що Worldcoin може допомогти забезпечити миттєві транскордонні фінансові операції та прокласти шлях до більш прозорого й інклюзивного демократичного процесу через верифіковане голосування.
Понад два мільйони людей вже сканували свої райдужні оболонки очей і отримали World ID. Деякі з них зацікавлені у технології, але більшість зробила це для отримання додаткового фінансування. Щоб збільшити інтерес до проєкту, Worldcoin створив власний криптотокен під назвою WLD і запропонував 25 токенів (наразі це еквівалент приблизно $60) кожному, хто сканує очі за допомогою кулі.
Сем Альтман каже, що фінансовий елемент Worldcoin може стати універсальним базовим доходом для користувачів. Проте досі не зовсім зрозуміло, як проєкт планує платити за це. “Ми сподіваємось, що коли люди захочуть купити цей токен, оскільки вони вірять, що це майбутнє, то в цю економіку будуть надходити кошти. Нові покупці токенів — це те, як за це фактично платять”, — нещодавно сказав Альтман Coindesk.
Хоча Альтман сподівається, що ціна WLD зросте, поки що цього не сталося. WLD дебютував на рівні $7,50, але з тих пір впав утричі, і протягом останнього тижня коливався між $2 і $3.
Чому Worldcoin зазнає критики?
Серед критиків Worldcoin існують побоювання, в першу чергу, щодо використання отриманих біометричних даних користувачів для спостереження за ними або продажу третім особам.
Цього року хакери вкрали облікові дані операторів Worldcoin, яким доручено реєструвати нових користувачів. А в травні фахівці компанії CertiK виявили вразливість, яка потенційно може дозволити хакерам скомпрометувати дані користувача Worldcoin та обійти процес верифікації особистості. В компанії підтвердили наявність вразливості та, як зазначається, виправили її.
Велика стаття 2022 року в MIT Technology Review містила докази того, що проєкт використовував оманливі методи для реєстрації людей у таких країнах, як Індонезія, Кенія та Чилі. Іспаномовні носії, наприклад, отримували повідомлення про умови надання послуг англійською мовою, а людей у Судані заманювали подарунками у вигляді AirPods, не повідомляючи, для чого саме вони сканують свої райдужки ока.
Окрім того, стало відомо, що користувачі в Камбоджі та Кенії продавали свої біометричні дані спекулянтам на чорному ринку, які сподівалися, що токен WLD, який вони отримали за допомогою сканувань, зросте в ціні. Тож не дивно, що Кенія стала першою країною, в якій тимчасово призупинили діяльність Worldcoin. У компанії, в свою чергу, заявили, що готові співпрацювати з місцевими регуляторами і сподіваються на відновлення своїх послуг.
Невдовзі після глобального старту Worldcoin у Великій Британії заявили, що планують провести власне розслідування проєкту, оскільки він викликає у регулятора питання щодо захисту даних користувачів. Національна комісія з інформатики та свобод Франції (CNIL) також вважає сумнівною законність щодо практики збору та умов зберігання біометричних даних проєктом Сема Альтмана, тож CNIL ініціювала розслідування.
Навіть засновник Ethereum Віталік Бутерін висловив занепокоєння щодо можливості створення надрукованих на 3D-принтері “фальшивих людей”, які можуть пройти сканування райдужної оболонки ока, щоб отримати World ID.