Fintech Insider
    Вхід
    Вийти

    Підписка на новини

    Отримуйте свіжі новини першими

    Останні публікації

    Дональд Трамп повідомив про $600 млн доходу від криптовалют, гольфу та ліцензійних зборів

    16 Червня 2025

    “За криптовалютами майбутнє, і число їх власників буде рости” – Данило Гетманцев

    16 Червня 2025

    Shopify дозволить продавцям приймати платежі у стейблкоїнах USDC

    16 Червня 2025
    Facebook Twitter Instagram
    Fintech Insider
    Надіслати статтю Вхід
    • Фінанси
    • Цифрові активи
    • Технології
    • Стартапи
    • Easy FinTech
    • Можливості
      • Анонси
      • Рекомендації
      • Вакансії
    Fintech Insider
    Головна»Експертний погляд»Що потрібно пам’ятати про торгівлю криптовалютами навіть професіоналу

    Що потрібно пам’ятати про торгівлю криптовалютами навіть професіоналу

    7 Лютого 2022
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp VKontakte Email Telegram
    Поділитись
    Facebook Twitter LinkedIn Email Telegram WhatsApp

    Володимир Савастьянов, к.т.н. (системний аналіз), асистент каф. ММСА КПІ ім. Ігоря Сікорського

    Ажіотаж навколо ринку криптовалют вразив українське суспільство та змусив переосмислити криптовалюти як засіб накопичення з можливістю збагачення. Через це українське суспільство займає перше місце серед країн, де пройшла адаптація криптоінструментів до використання споживачами (https://triple-a.io/crypto-ownership-ukraine/). Слова «ефір», «біткоїн», «крипта» можна почути від керманича таксі та від тренера у спортзалі, або ж від вівідувачів за сусіднім столиком у кафе. Чи зростає ринок криптовалют, чи падає – він став частиною екосистеми суспільства та фінансовим інструментом у житті навіть звичайної людини.

    Частіше за все, використання криптовалют для пересічного громадянина, навіть із деяким досвідом, через постійну надмірну рекламу позитивних кейсів криптоторгівлі, через чутки та навмисні спекуляції-заклики сбробувати професію трейдера трансформується в ідею способу збагачення. Отже, мета цієї статті – розглянути особливості торгівлі криптовалютами з точки зору можливостей та сучасних технологій.

    Ринок криптовалют є ринком з високою волатильністю та підвищеним ризиком. Досвідчені гравці вивчають динаміку розвитку ринку, спекуляції навколо «старих» та «нових» криптовалют (в цій статті виключено NFT-активи), технології, особи, команди та ідеї, що за ними стоять. Тобто, вже можна розрізняти:

    • класичні пари, як btc-usdt, eth-usdt, ltc-usdt – що є давно відомі та зазвичай слабко передбачувані, можливе добуття майнингом;
    • молоді пари (порівняно із btc-, eth-, ltc-) – окрім глобального руху «навколо» тренду, що задається парою btc, мають власний рух від успіху того чи іншого проекту;
    • новітні та спекуляційні пари – мають будь-який рух від чуток, спекуляцій та дій тих чи інших особ чи організацій;
    • стейблкоїни – криптовалюти, що імітують стабільність курсу відносно звичайних валют у вигляді паперу – долари, євро та ін. (так звані «фіатні»).

    Стейблкоїни можна розглядати як засіб збереження або накопичення з певним ризиком:

    • які стейблкоїни використовувати – чи це USDT, чи BUSD, чи інші – залежить від міри довіри до організації, що є власником цієї пари;
    • у період воєнного стану під час глобальних подій такі валюти можуть просто зникнути на деякий час або назавжди;
    • чи підкріплено стейбкоїн відповідною кількістю фіату або іншим механізмом, що забезпечує його існування у доступній кількості.

    Стейблкоїни незначним чином змінюють курс на приблизко 1-1,5% в залежності від дефіциту стейблкоїнів унаслідок росту ринку, або виводом у фіат у часи спаду. Саме на такий прибуток можна розраховувати декілька разів на рік на обміні фіат-стейблкоїн з одночасним збереженням обраної суми на гаманці біржі.

    Новітні та спекуляційні пари – про них знають ті, хто слідкує за новинами та технологіями, вони можуть дати несподіваний прибуток або збиток. Слід враховувати такі ризики:

    • інсайд, про який ви дізналися, може бути фішинговий, щоб саме на вас заробили інші;
    • недолік у технічній чи економічній частині системи може спричинити різке падіння;
    • взагалі, ідея може бути фейком, а проект – скамом, незважаючи на велику кількість технічних деталей;
    • існує окрема категорія людей, що не мислять, а закупають все «на хайпі», незважаючи на будь-які критерії, аби про проект писали багато «повідомлень».

    Торгівля на таких парах – це лотерея. Немає жодного рецепту, окрім одного: ті, хто регулярно проводить таку торгівлю на великих об’ємах, мають автоматизовані інструменти та наближені до бірж сервери, щоб реакція на зміни ціни була найшвидша та можна було обмежити збитки. Тому для звичайних людей, навіть з великим досвідом, ставка на такі пари – це віра в удачу та в «особливі знання» з «особливих джерел». Крім цього, заробити на таких парах можуть ранні інвестори проектів (якщо це проект), що вкладаються на закритих етапах і розпродають вже куплені монети більш широкій аудиторії.

    Молоді пари є предметом постійної уваги криптосуспільства, адже новини навколо проектів цих пар збільшують або зменшують їх курс, іноді навіть у протилежну від ціни біткоїна сторону. Проте, із глобальним падінням біткоїна, їх курс також падає пропорційно або більше.

    Молоді пари разом із класичними парами складають основу портфелю інвестицій та торгівлі для початківців та професіоналів. На торгових майданчиках (біржах) є велика кількість інструментів для торгівлі, починаючи з класичної куплі-продажу деякої кількості криптовалюти, до просунутої на контрактах або фьючерсах, де ви купуєте чи продаєте свої сподівання у рості чи падінні ринку, не володіючи монетами.

    Дивлячись на графік, можна помітити коливання туди-сюди, і здається, що можна вгадати та заробити. Проте наспраді шанс на це дуже малий через декілька причин:

    • як мінімум, на біржах є комісія, яка зменшує ваші доходи кожен раз разом зі збитком чи виходом в нуль;
    • одне діло сидіти та весь час дивитись в монітор, а інше – якщо торгує робот. Саме проти вас як людини безперервно торгують спеціальні роботи різного виду – для підтримки ліквідності (щоб вам було що купити чи продати), для підтримки спреду (стабільності відстані між бідом та аском), для арбітражу (щоб ринок між біржами підтримував близькі ціни або для знецінення/росту будь-якої пари із ціновими коливаннями класичних пар);
    • швидкістю доступу до біржі – роботи розміщують майже на майданчиках біржі, а ви такої можливості можете не мати, або ж вона програє в інших критеріях (затримка ордербуку, доступ до realtime ордербуку, гарантія мінімальної затримки щодо прийняття ордеру, обмеженнях на кількість ордерів за визначений проміжок часу та ін.);
    • недосконалістю інфраструктури біржі – у момент ажіотажу зростають затримки щодо надання послуг та надходження оперативних даних щодо курсу;
    • згідно відомим дослідженням щодо поведінки ринку, наприклад, теорії мартингалів, де найкращим прогнозом можна вважати попередній (або наявний стан) з урахуванням волатильності;
    • за отримання прибутку змагаються великі фонди з найкращими спеціалістами у математиці та алгоритмах, що будують автоматизовані стратегії. Такі стратегії не продають на ринку або в ботах, тому торгувати проти них – це гарантія отримання збитків.

    Незважаючи на глибокі знання математики (в деякій області), багато спеціалістів покладаються на «широко» доступні на цей час засоби машинного навчання та засновують проекти, що навчають нейромережі або інші алгоритми для торгівлі. Саме наслідки теорій щодо аналізу стохастичних процесів (тієї ж теорії мартингалів) заважають таким проектам довго бути успішними, адже ринок – це непрогнозований хаос, що змінюється непередбачувано в момент зміни стану ринку. Тому такі проекти показують успішність на період росту чи падіння, проте збиткові на «флеті» з коливаннями чи на стрибкоподібних змінах, коли ринком керує удача та випадковість.

    Окремо треба відмітити торгівлю через існуючі DEX – децентралізовані біржі або обмінники. На жаль, операції через них набагато повільніші та дорожчі (накладні затрати) на цей час, ніж на централізованих рішеннях, тому будь-які операції та ручна торгівля будуть у багатьох випадках збиткові.

    Отже, як заробити на криптовалютах – правила прості для будь-кого: не маючи достатньо ресурсів, доступу до найшвидших доступів, та не маючи команди математиків за плечима, можна обрати два шляхи:

    1. Як у казино: випадково заробив – втікай, не грай далі або на всю суму. Як випадково прийшло, так ринок і забере назад.
    2. Ринок росте із приходом нових гравців, що несуть нові гроші – схоже на піраміду. Отже, якщо купив якісь коїни (краще, якщо класичні), треба закрити сайт біржі на 2-3 роки, коли нові хвилі ажіотажу не приведуть нових гравців та не збільшать курс валюти. А далі… див. П.1.
    Цифрові активи
    Поділитись Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Email Telegram
    Попередня статтяДії – 2 роки: як змінився державний застосунок
    Наступна стаття Дмитро Дубілет прокоментував новини про нібито намір monobank подати позов проти нього

    Схожі статті

    Дональд Трамп повідомив про $600 млн доходу від криптовалют, гольфу та ліцензійних зборів

    16 Червня 2025

    “За криптовалютами майбутнє, і число їх власників буде рости” – Данило Гетманцев

    16 Червня 2025

    Shopify дозволить продавцям приймати платежі у стейблкоїнах USDC

    16 Червня 2025

    Криптобіржа Coinbase анонсувала кредитну картку в партнерстві з American Express з кешбеком у біткоїнах

    13 Червня 2025

    Залишити коментар Відмінити відповідь

    Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.

    Вхід/реєстрація через соц. мережі

    Соціальні мережі
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • Telegram
    ТОП новин за тиждень
    Всі матеріали

    Дональд Трамп повідомив про $600 млн доходу від криптовалют, гольфу та ліцензійних зборів

    16 Червня 202501 Хв читання

    Дональд Трамп оприлюднив свою фінансову декларацію – ймовірно, за 2024 рік, проте точний період звітності…

    “За криптовалютами майбутнє, і число їх власників буде рости” – Данило Гетманцев

    16 Червня 2025

    Shopify дозволить продавцям приймати платежі у стейблкоїнах USDC

    16 Червня 2025

    Платежі в один клік і голосові в переказах: NovaPay оновив застосунок

    16 Червня 2025
    Останні по темі

    Дональд Трамп повідомив про $600 млн доходу від криптовалют, гольфу та ліцензійних зборів

    16 Червня 2025

    “За криптовалютами майбутнє, і число їх власників буде рости” – Данило Гетманцев

    16 Червня 2025

    Shopify дозволить продавцям приймати платежі у стейблкоїнах USDC

    16 Червня 2025

    Підписка на новини

    Отримуйте новини першими

    Fintech Insider

    Про нас
    Про нас

    Медіа про фінтех та інноваційні технології

    Пошта: info@fintechinsider.com.ua

    Інформація
    • Редакційна політика
    • Користувацька угода
    • Контакти
    Facebook Instagram Telegram
    • Редакційна політика
    • Користувацька угода
    • Контакти
    © 2025 Fintech Insider.

    Введіть запрос вище та натисніть Enter щоб шукати. Натисніть Esc для відміни.

    Увійдіть або зареєструйтесь

    Вітаємо!

    Увійти або Зареєструватись.

    Вхід/реєстрація через соц. мережі

    Забули пароль?

    Реєструйтеся прямо зараз!

    Вже зарєєстровані? Увійти.

    Вхід/реєстрація через соц. мережі

    Пароль буде вислано на вказану вами пошту