Європейська організація з цінних паперів та ринків опублікувала звіт, у якому оцінила потенційні ризики екосистеми децентралізованих фінансів для фінансової стабільності ЄС. Основним висновком регулятора стало те, що сектор децентралізованих фінансів зараз не становлять значної загрози для європейської сфери традиційних фінансів, але потребує нагляду.
Як зазначається у звіті організації, основними факторами, що знижують ризики впливу DeFi-сектору на фінансову стабільність, є відносно невеликий розмір екосистеми порівняно з традиційними фінансовими ринками, а також обмежена кількість каналів передачі криптоактивів.
Наразі загальна капіталізація криптовалютного ринку ледь перевищує $1 трлн. Регулятор підкреслює, що ця цифра приблизно відповідає розміру 12-го за величиною банку Євросоюзу і становить 3,2% від загального обсягу активів, які належать банкам ЄС. Загальна вартість заблокованих у DeFi коштів (TVL) становить $40 млрд. Водночас сукупні активи фінансових інститутів у Євросоюзі 2021 року перевищили позначку в $90 трлн, згідно з даними Європейської комісії.
З огляду на наведену статистику, в ESMA доходять висновку про те, що DeFi поки що не становить істотної небезпеки для стабільності фінансової системи загалом. Проте певні ризики для інвесторів уже існують.
Зокрема, аналітики ESMA наголосили на вразливості децентралізованих додатків та відсутності захисту користувачів. Регулятор також зазначив, що саме ці фактори заважають DeFi-ринку досягти бажаного симбіозу із традиційними фінансовими ринками. Однак у разі усунення подібних ризиків, екосистема DeFi має всі шанси суттєво зрости.
Ще одним недоліком децентралізованих фінансів регулятор назвав відсутність чітко визначеної відповідальної сторони та залежність DeFi-екосистеми від невеликої кількості протоколів. Так, по суті 30% TVL сектора зосереджено у трьох найбільших DeFi-протоколах – Lido Finance, MakerDAO та AAVE. На думку аналітиків, крах чи злом будь-якого з цих протоколів або блокчейн-систем, що лежать у їх основі, може позначитися на всій системі.