Йоахім Нагель, президент Бундесбанку та член ЄЦБ заявив, що центральні банки повинні прискорити впровадження цифрової валюти, щоб залишатися життєздатними. Очільник регулятора наголосив на нагальній необхідності для центральних банків переглянути свої бізнес-моделі та швидко впровадити CBDC, щоб залишатися життєздатними.
Як зазначає Bloomberg, виступаючи на панелі високого рівня під час інноваційного саміту Банку міжнародних розрахунків, Нагель висловив занепокоєння з приводу невизначеного майбутнього, з яким стикаються центральні банки. Він відзначив значний зсув у перспективі, сказавши:
“Якби ви запитали мене 20 років тому, чи можна зруйнувати бізнес-модель центрального банку, я б відповів, що ні. Зараз я вже не такий впевнений”.
Нагель наголосив на необхідності для центральних банків адаптуватися до нових умов, визначивши технологію розподілених реєстрів (DLT) як ключовий інструмент у цій трансформації. Він додав:
“Нам потрібно працювати над нашою бізнес-моделлю. І DLT – це лише засіб, інструмент, який може допомогти нам досягти цієї мети”.
Нагель також підкреслив важливість швидких дій у зв’язку зі зменшенням привабливості фізичної валюти. Він сказав:
“Ми повинні прискорити все це. Якщо частина вашого основного продукту втрачає привабливість, то ви повинні подумати про інший новий основний продукт”.
Наразі ЄЦБ перебуває в процесі розробки цифрової версії євро, і планує завершити проєкт до жовтня 2025 року.
Голова Банку Франції Франсуа Віллеруа де Гальгау підтримав думку Нагеля, виступивши за інтеграцію цифрових валют в операції центрального банку. Раніше в той же день той заявив, що центральні банки повинні розглянути можливість використання цифрових валют як для оптової, так і для роздрібної торгівлі. Він також наголосив на необхідності еволюції грошей центрального банку відповідно до сучасних вимог, виступаючи за те, щоб CBDC підтримували стабільність у фінансовій системі.
Основна увага громадськості прикута до роздрібних CBDC, де споживачі матимуть прямий доступ до цифрових грошей центрального банку, як сьогодні вони мають доступ до готівки. Монетарні органи в усьому світі також розглядають можливість створення оптових CBDC, метою яких є більш ефективна технологія платежів між банками та центральним банком, можливо, з використанням блокчейну.
Нова технологія може вплинути на комерційні банки, хоча Віллеруа заявив на конференції BIS, що “ми готуємося до цього в ЄЦБ і Банку Франції; і комерційним банкам не варто боятися”.
Виступаючи на тому ж заході, їхній італійський колега Фабіо Панетта підкреслив, що оптові CBDC набирають обертів, посилаючись на дослідження, проведене Комітетом з платежів та ринкової інфраструктури БМР.
“Ми бачимо різке збільшення кількості оптових експериментів, — сказав він. На додаток, ймовірність того, що центральні банки випустять CBDC протягом наступних шести років, є вищою для оптової торгівлі, ніж для роздрібної”.
З ним погодився Хюн Сонг Шин, керівник відділу досліджень BIS.
“Відбулося зміщення тяжіння в бік оптових CBDC”, – сказав він.