В Амстердамі завершилась щорічна наймасштабніша фінтех конференція Money20/20 Europe, на якій традиційно обговорюються тренди та рішення, що визначать майбутнє галузі. FinTech Insider втретє виступив медіапартнером заходу, відвідав конференцію та зібрав найцікавіше за підсумками трьох насичених днів.
Штучний інтелект: людина чи машина
Штучний інтелект очікувано став однією з ключових тем цьогорічної конференції Money20/20. Якщо минулого року компанії приглядалися до ШІ, то зараз вони шукають шляхи впровадження цієї революційної технології та будують інфраструктуру. Про це говорили експерти в ході панельної дискусії, присвяченої прикладам застосування генеративного ШІ в фінансах.
За їх словами, найактуальнішими юзкейсами для ШІ в фінансах є миттєве кредитування, запобігання шахрайства, KYC. А одним із ключових викликів є те, що фрод стає “розумнішим”, адже шахраї також використовують провідні технології, тому банкам необхідно бути до цього готовими. Також експерти зазначили, що найближчим часом ми побачимо приклади міжгалузевого застосування ШІ.
Одним із питань, яке активно обговорювалося, стала можливість заміни людей на штучний інтелект. Експерти переконані, що ШІ не замінить працівників, а підсилить їх продуктивність. Фінансові установи, які нехтують людським фактором при впровадженні ШІ, зазнають невдачі, зазначили учасники обговорень. Клієнти швидко розчаруються, якщо зіткнуться з агентами штучного інтелекту та не матимуть доступу до людини, яка б могла втрутитися в процес. Натомість фінансові організації, які розуміють важливість інтеграції штучного інтелекту для покращення досвіду клієнтів і співробітників, досягнуть успіху.
Вас також зацікавить: Дебют ШІ у відкритому банкінгу та топ-тренди в платежах: як минув перший день на Money20/20 Europe
Від відкритого банкінгу до відкритого всього
Подібно до штучного інтелекту, відкритий банкінг набирає обертів у всьому світі. Як зазначили експерти, справа не в отриманні прибутку, а в покращенні досвіду клієнтів та операційної ефективності.
Open Banking продовжує розвиватися в різних країнах і регіонах, незалежно від того, чи керується ця ініціатива регулятором (наприклад, ЄС, Гонконг, Австралія), чи ринком (Японія, Сингапур), чи застосовується гібридний підхід. США, Саудівська Аравія та Нова Зеландія є одними з останніх країн, які запровадили законодавство щодо відкритого банкінгу.
Експерти зазначили, що нерішучість регуляторів може стримати розвиток ринку з відкритими даними. При цьому Близький Схід, ймовірно, буде лідером у цій галузі, оскільки регіон рухається набагато швидше та може випередити Велику Британію та Європу.
Платежі й надалі залишаються одним із провідних юзкейсів для відкритого банкінгу. Проте компанії в таких галузях, як телекомунікації, охорона здоров’я, надання державних послуг тощо найбільше чекають наступних кроків. Загалом, як зазначили експерти, світ рухається від відкритого банкінгу до відкритого всього. Йдеться про те, що нефінансові сервіси також будуть використовувати відкриті дані. Ця тенденція уже найближчим часом прийде в усі регіони.
CBDC та перспективи цифрового євро
Станом на зараз 134 країни, що представляють 98% глобального ВВП, досліджують CBDC. 36 країн уже тестують власну цифрову валюту, а 70% центробанків очікують запустити CBDC у наступні 10 років.
Європейський центробанк також працює над власною цифровою валютою. Регулятор розглядає можливість запуску цифрового євро, який стане електронним еквівалентом готівки. Це дозволить людям використовувати гроші центрального банку для платежів, що буде “суспільним благом”, заявила представниця ЄЦБ.
За її словами, у випадку прийняття відповідного закону торговці, які вже приймають цифрові платіжні засоби, будуть зобов’язані приймати цифровий євро.
Також експертка зазначила, що поштовх до цифрового євро був частково зумовлений занепокоєнням щодо залежності Європи від платіжних послуг, що надаються неєвропейськими гравцями. Це підриває економічну незалежність і безпеку даних регіону. Тож якщо в якийсь момент ці гравці не зможуть надавати свої послуги, регулятор хоче бути впевненим, що матиме рішення, яке забезпечить доступ до грошей центробанку.
Кінець дешевих грошей: що відбувається з фінансуванням фінтех-стартапів
В рамках конференції були представлені шість найуспішніших фінтех-стартапів Європи, які здатні змінити галузь фінансових технологій, за оцінкою експертів Money20/20 Europe:
- Flexvelop: стартап пропонує вбудоване платіжне рішення для фінансування оренди нового бізнес-обладнання для торговців (онлайн і офлайн). Flexvelop пропонує гнучку альтернативу класичному лізингу.
- Brite Payments: постачальник платежів з рахунку на рахунок (A2A) на базі відкритого банкінгу.
- Kore Labs: RegTech-стартап, який працює над оцифруванням управління фінансовими продуктами, зменшенням регуляторних ризиків, витрат та часу виведення фінансових продуктів на ринок.
- Nomyx: компанія з управління цифровими активами, яка використовує технологію блокчейн, щоб пропонувати безпечні та прозорі послуги з управління активами.
- Velexa: постачальник B2B-рішень для інвестування та торгівлі.
- NALA: мобільні грошові перекази в Африку з різних країн світу.
А як щодо фінансування стартапів? Цю тему також обговорили експерти. За їх словами, ера дешевих грошей закінчилася – і стартапам необхідно якнайшвидше це зрозуміти та налаштуватися на новий період. В таких умовах нас очікують нові консолідації та вихід стартапів на IPO.
Серед найбільш привабливих для інвесторів сфер діяльності стартапів експерти відзначили такі:
- ШІ, зокрема в контексті автоматизації аналітики, моніторингу та інших процесів
- компанії-розробники ПЗ, зокрема ті, які працюють за моделлю as-a-service
- стартапи в сфері токенізації та цифрових активів
- кліматичні фінтех стартапи.
Вас також зацікавить: Найвпливовіші фінтех-стартапи та цифровий євро: підсумки другого дня на Money20/20 Europe