В Україні понад 50 тисяч фізичних осіб-підприємців (ФОП) залучені до протиправних фінансових схем. Про це повідомив керівник Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки (БЕБ) Олександр Ткачук.
Такими ФОПами переважно стають студенти, які за винагороду надають свої електронні ключі для відкриття банківських рахунків, що використовуються у схемах з ухилення від сплати податків та виведення коштів у готівку.
Загалом в Україні налічується близько 2,1 мільйона активних ФОПів. Понад 2% з них можуть бути залучені до незаконної діяльності. За словами Ткачука, це створює значне навантаження на державний бюджет, оскільки щорічні втрати від таких схем оцінюються у 70 мільярдів гривень.
Для протидії цим правопорушенням БЕБ ініціює створення Центру протидії податковим правопорушенням. Центр має стати спільним проєктом БЕБ, Державної податкової служби та Державної служби фінансового моніторингу. Його мета — забезпечити ефективну та своєчасну протидію податковим зловживанням, а також посилити фінансово-податковий моніторинг.
Ініціатива створення такого центру є частиною ширшої стратегії реформування податкової системи України. Так Державна податкова служба впроваджує сучасну систему управління податковими ризиками, яка дозволяє мінімізувати ризики недотримання податкового законодавства та підвищити ефективність адміністрування податків.
Зауважимо – у 2024 році в Україні закрили майже 210 тисяч фізичних осіб-підприємців. Приріст закритих ФОПів склав понад 32% у порівнянні з 2023 роком – найвищий показник закриттів за останні 5 років. Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев пояснює сплеск закриттів на початку року відновленням обов’язку сплати ЄСВ для неактивних ФОП 1 та 2 групи, а також запровадженням військового збору в розмірі 800 грн на місяць.