У 2024 році в Україні закрили майже 210 тисяч фізичних осіб-підприємців (ФОП). Приріст закритих ФОПів склав понад 32% у порівнянні з 2023 роком – найвищий показник закриттів за останні 5 років, свідчать дані YouControl.Market.
Пік закриттів припадає на осінні місяці. Найбільше ФОПів у 2024 році закрили 30 вересня 2024 року – 2,9 тис. (1,4% від усіх закритих ФОПів за рік). Після підписання Президентом України закону про підвищення податків 22 521 ФОП припинив свою діяльність. У день підписання закону, 29 листопада, зафіксовано 2 332 закритих бізнесів. Ще майже 2,3 тис. (1,1%) ФОПів закрили 18 грудня 2024 року.
Найбільший приріст закриттів у 2024 році відносно до 2023 року спостерігається у Полтавській області – 57,2%, у Кіровоградській області – 55% та Вінницькій області – майже 45%.
За словами провідного фінансового аналітика YouControl Романа Корнилюка, процес збільшення кількості закриттів ФОП у 2024 році має мультифакторний характер:
- Продовження тренду на реалізацію відкладеного під час першого року повномасштабної війни попиту на послуги як у сфері закриття, так і реєстрації ФОП.
- Економічна політика та комунікації регуляторів у сфері змін до податкового законодавства – з 1 січня 2025 року для ФОП сплата ЄСВ тепер обов’язкова. Відтак багатьом фізичним особам підприємцям із нерегулярними чи відсутніми доходами стало економічно невигідно лишатись у сегменті “заморожених ФОПів”, бо це генеруватиме від’ємний грошовий потік.
- Загальна ситуація в країні під час війни не є сприятливою для ведення бізнесу.
- Далеко не кожен ФОП – це представник мікробізнесу в класичному вигляді. Існує чимало схем з використання ФОПів для мінімізації оподаткування, які в ході боротьби з ними з боку регуляторів можуть як знижувати необхідність в існування частини “фіктивних” ФОПів, так і генерувати попит бізнесу на ФОПи-одноденки, які за своєю природою змушені з певною періодичністю масово закриватися.
Серед лідерів у кількості припинень діяльності ФОПів у 2024 році такі сектори, як роздрібна торгівля понад 65 тисяч, ІТ – майже 39 тисяч та інші послуги – понад 26 тисяч.
Нагадаємо – Опендатабот провів найбільше дослідження стану та планів ФОПів в Україні. В опитуванні взяли участь майже 32 тисячі підприємців, 27% яких планують припинити свою діяльність найближчим часом.