Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт щодо вдосконалення корпоративного управління держпідприємств (№ 5593-д). Документ покращує умови корпоративного управління, посилює ролі та відповідальність наглядових рад та наближає законодавство України до стандартів країн ОЕСР, враховуючи умови воєнного стану.
Як зазначається у релізі Міністерства економіки, закон унормовує багато питань, які дозволять підприємствам працювати зрозуміло для суспільства, інвесторів та міжнародних партнерів. Наглядовим радам надають більше повноважень для роботи, але і більше відповідальності.
“Уряд отримує інструменти контролю за наглядовими радами. Ухвалення закону було одним з пріоритетів роботи Міністерства економіки, адже його впровадження дозволить залучати більше інвестицій, сприяти розвитку економіки та наповнювати держбюджет”, – заявила перша віцепрем’єр-міністерка України — міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Ухвалення закону є однією з умов для вступу в ЄС та отримання траншу від МВФ. А також — індикатором проєкту Плану для програми Ukraine Facility. Закон враховує принципи ОЕСР настільки, наскільки це дозволяють вимоги воєнного часу, заявили в міністерстві.
Закон, зокрема:
- надає повноваження Кабміну затверджувати Політику державної власності. Стратегічні плани розвитку, а також фінансові та інвестиційні плани держпідприємств мають узгоджуватися з цією Політикою.
- розширює повноваження наглядових рад – члени наглядової ради прийматимуть ключові операційні рішення – затверджуватимуть фінансові, стратегічні, інвестиційні плани на основі Політики державної власності та листів очікування власника, призначатимуть і звільнятимуть керівників держпідприємств.
- зобов’язує уряд ухвалити дивідендну політику, яка змінює нормативи для дивідендів. Їх рівень встановлюватиметься з урахуванням потреб галузі чи індивідуального підприємства.
- запроваджується система внутрішнього контролю: замість ревізійних комісій передбачено сучасні інструменти контролю – комплаєнс, управління ризиками, внутрішній аудит.
Законопроєкт почали розглядати ще у 2021 році — Верховна Рада ухвалила його в першому читанні ще у липні 2021 року.