Криптовалютна біржа CommEX, яка уклала угоду з міжнародною криптобіржею Binance про купівлю всього їх російського бізнесу, може виявитися їх замаскованою філією. Припускається, що Binance могла реалізувати план створення окремої місцевої компанії, який там практикують в інших країнах, для можливості ігнорувати західні санкції.
Як зазначає Incrypted, домен, через який платформа пропонує свої послуги, зареєстрований у 2017 році. Його оновлення виконано 22 вересня 2023 року — за чотири дні до анонсу запуску CommEX.
Платформа оголосила про запуск 26 вересня — за добу до оголошення про купівлю бізнесу Binance. У компанії планували надавати спектр криптосервісів, що включає спотовий, ф’ючерсний і P2P, а ці продукти зробити доступними для користувачів із рф без будь-яких обмежень.
Оператором платформи є юридична особа CommEX Holding Limited, зареєстрована на Сейшельських Островах. Інформація про засновників нової платформи у вільному доступі відсутня. При цьому в “Умовах використання” CommEX під час вирішення спорів правового характеру застосовується законодавство Гонконгу. Підкреслюється, що аналогічну практику застосовує Binance.
В англомовних користувацьких умовах біржі вказує, що не буде надавати послуги резидентам Криму, а також громадянам Європи та США. Водночас в російськомовній версії “Умов використання” CommEX взагалі не згадується Крим. Представники компанії в її офіційному Telegram-каналі неодноразово повідомляли, що послуги CommEX доступні в Криму.
Юристи, опитані Incrypted, відзначили недавню появу організації та відсутність чи низьку якість більшості юридичних документів на сайті платформи. Якщо CommEX наважиться на роботу в окупованому Криму, компанія може зіткнутися з санкціями через відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом, і фінансування тероризму.
P2P-сервіс CommEX підтримує випущені російськими банками картки. Біржа також обіцяє додати прямі депозити в нацвалюті РФ. У користувачів є можливість перенести KYC з Binance на нову платформу. Сторони також забезпечать трансфер активів клієнтів.
Учасники спільноти зазначили, що інтерфейс CommEX нагадує інтерфейс Binance. Також виявили, що платформа використовує аналогічні API. За словами Чанпена Чжао, засновника і генерального директора міжнародної Binance, дизайн і API платформи дійсно зробили схожий на їхній, щоб полегшити міграцію користувачів між біржами.
Чжао додав, що деякі “колишні члени команди Binance CIS” можуть приєднатися до CommEX. Водночас Чжао запевнив, що не є кінцевим бенефіціаром платформи й не володіє її акціями.
Юристи, опитані Incrypted, наводять приклад “трюку” глобальної Binance.com і виключно американської Binance.US, яку створили як нібито окрему, незалежну торговою платформою для американських інвесторів. Водночас Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) вважає, що Чжао і сама платформа Binance таємно контролюють операції Binance.US, здійснюючи контроль над активами клієнтів платформи.
“Тому у випадку з CommEX, теоретично, ми можемо мати схожу ситуацію, що включає тіньове управління і контроль, які можуть здійснюватися через довірених осіб”, — припускають ознайомлені з питаннями юристи.
Керуючий партнер фонду CEHV Адам Кокран зазначив, що CommEX використовує Binance Cloud, яке дає партнерам біржі доступ до її ліквідності. Водночас він підкреслив, що підтримка рішення припинилася 2022 року. На його думку, CommEX веде торги коштом наданої Binance ліквідності, оскільки є фіктивною компанією.
Раніше Binance ухвалила рішення про повний вихід з росії, там уклали угоду про продаж всього свого російського бізнесу біржі CommEX.