Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР) запропонувала оподатковувати певні криптовалютні операції за ставкою до 23%, включаючи 18% податку на доходи фізичних осіб та 5% військового збору. Згідно з оприлюдненим 8 квітня проєктом, податок застосовуватиметься при обміні криптовалют на фіатні гроші або при використанні їх для оплати товарів і послуг.
Про це пише Cointelegraph. Голова НКЦПФР Руслан Магомедов зазначив, що “питання оподаткування криптовалют — це вже не гіпотеза, а реальність, яка швидко наближається”. За його словами, регулятор розробив цю концепцію, щоб допомогти законодавцям прийняти “обґрунтоване рішення”, враховуючи переваги та недоліки кожної пропозиції.
Важливо, що транзакції між різними криптовалютами не оподатковуватимуться, що відповідає практиці інших європейських країн, зокрема Австрії та Франції. Стейблкоїни, забезпечені іноземною валютою, можуть бути повністю звільнені від оподаткування або обкладатися нижчою ставкою у 5% чи 9%, оскільки Податковий кодекс України вже виключає доходи від операцій з “валютними цінностями”.
Щодо майнінгу, стейкінгу та аірдропів, НКЦПФР пропонує різні варіанти. Майнінг може розглядатися як підприємницька діяльність, але з можливим застосуванням загального податкового ліміту для певних криптооперацій. Стейкінг може оподатковуватися як “дохід від бізнесу” або лише при виведенні у фіатні гроші. Для хардфорків та аірдропів податок може стягуватися як зі звичайного доходу або лише при обміні токенів на фіат.
Комісія пропонує стати регулятором усіх віртуальних активів, пов’язаних з матеріальними активами (ART), тоді як Національний банк регулюватиме токени, базовим активом яких є гроші.
НКЦПФР готова допомогти зі створенням першого в Україні White Paper та розміщенням ART для працюючого підприємства, яке використовуватиме ці кошти для розвитку. Українські віртуальні активи зможуть давати право на частку в бізнесі та отримання дивідендів.