Національний банк виправив свій прогноз інфляції на завершення 2023 року, зменшивши його з попередніх 10,6%, які були заявлені в липні, до 5,8%. Переважаючим чинником цього перегляду є вплив великих врожаїв на зміну цін на продовольчі товари впродовж останніх місяців.
Як зазначається у релізі регулятора, у вересні інфляція знизилася до 7,1% у річному вимірі через значну пропозицію сільськогосподарської продукції нового врожаю, зокрема овочів та фруктів, цукрових буряків, зернових та олійних культур.
Мораторій на підвищення низки житлово-комунальних тарифів надалі обмежував зростання адміністративно-регульованих цін. Також стійка ситуація на валютному ринку стримувала подорожчання товарів, що мають значну імпортну складову (побутова техніка, електроніка тощо).
У результаті базова інфляція у вересні теж помітно сповільнилася — до 8,4% у річному вимірі. За оцінками НБУ, інфляція продовжила сповільнюватися в жовтні, зокрема, завдячуючи збереженню курсової стійкості на тлі переходу до керованої гнучкості курсу.
З 3 жовтня Нацбанк впровадив режим керованої гнучкості обмінного курсу. Офіційний курс, який раніше визначався НБУ, номінально перестав бути фіксованим, але ситуація на валютному ринку буде під ретельним контролем Нацбанку, який залишатиметься ключовим гравцем на ньому.