Правління Національного банку ухвалило рішення із 15 вересня знизити облікову ставку з 22% на 2 відсоткових пункти — до 20%. Цикл зниження ставки дозволили продовжити подальше сповільнення інфляції та спроможність НБУ забезпечувати курсову стійкість.
Як зазначається на сайті регулятора, у керівництві Нацбанку вважають такий крок необхідним для підтримки відновлення економіки, який водночас не створюватиме загроз для макрофінансової стабільності.
Інфляція в річному вимірі в серпні сповільнилася до 8,6%. Цінова динаміка виявилася ліпшою, ніж очікував НБУ, передусім внаслідок збільшення пропозиції харчів. Гарні врожаї посприяли зниженню цін на крупи, борошно, овочі та деякі фрукти. Водночас зниження базової інфляції (до 10% р/р у серпні) було близьким до прогнозу НБУ.
У регуляторі прогнозують, що загальна тенденція до зниження інфляції зберігатиметься, проте потенціал її швидкого сповільнення майже вичерпано. Там побоюються значного тиску на витрати бізнесу як через втрати, пов’язані з війною, так і через подорожчання електроенергії та пального. Цей чинник може стримувати сповільнення інфляції.
Міжнародні резерви України утримуються на високих рівнях завдяки значним обсягам офіційного фінансування. За підсумками серпня вони перевищували $40 млрд. Проте власних доходів і внутрішніх залучень нині не вистачає для покриття бюджетних видатків, тому подальша міжнародна підтримка є критично важливою.
Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається тривалість, непередбачувані характер та інтенсивність війни. Серед ризиків також зниження обсягів чи втрата ритмічності надходження міжнародної допомоги, виникнення додаткових бюджетних потреб, поновлення суттєвого дефіциту електроенергії та подальші ускладнення для експорту агропродукції.
Ураховуючи цей баланс ризиків, зниження інфляції та спроможність підтримувати курсову стійкість, керівництво НБУ вирішило знизити облікову ставку відповідно до траєкторії липневого прогнозу — до 20%. Ставка за тримісячними депозитними сертифікатами й надалі дорівнюватиме обліковій ставці, а ставка за депозитними сертифікатами овернайт знижена на 2 в. п. до 16%, а за кредитами рефінансування — на 2 в. п. до 22%.
Також НБУ з 18 вересня знизить частку залишків строкових депозитів фізичних осіб, що враховується під час розрахунку ліміту вкладень банків у тримісячні депозитні сертифікати, з 70% до 35%. Це посилить для банків стимул конкурувати за вкладників і нарощувати портфелі строкових депозитів.
Надалі регулятором передбачається продовження циклу зниження облікової ставки, водночас НБУ діятиме обережно. У разі погіршення очікувань, помітного зниження привабливості гривневих інструментів та посилення ризиків для курсової стійкості НБУ реагуватиме відповідно.