Національний банк ініціює зміну назви розмінних монет з “копійка” на “шаг” з метою відновлення історичної справедливості, сприяння дерусифікації та відродження національних традицій у грошовому обігу України. Ініціативу підтримала наукова спільнота, зокрема Національна академія наук, Інститут історії та Інститут мовознавства ім. О. Потебні.
Як зазначається у релізі НБУ, регулятор розробив пропозиції щодо необхідних законодавчих змін, які передбачають внесення змін до кількох законів України. У разі ухвалення відповідних законів, НБУ перейде до карбування та введення в обіг українських розмінних монет, номінованих у шагах.
Підкреслюється, що Нацбанк не планує спеціально вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, через зміну назви. Також не передбачається обмін копійок на шаги: монети “копійка” та “шаг” перебуватимуть в обігу паралельно. Громадянам не потрібно буде вживати додаткових заходів для обміну копійок на шаги.
Введення шагів відбуватиметься поступово, в межах планового випуску монет. Співвідношення між “копійкою” та “шагом” дорівнюватиме 1:1.
Ініціативу Національного банку щодо зміни назви монет підтримує наукова спільнота. Національна академія наук надала позитивні експертні висновки, Інститут історії НАН підтримав ініціативу, а Інститут мовознавства ім. О. Потебні НАН також надав позитивний висновок.
Заступник директора з наукової роботи Інституту мовознавства НАН України, кандидат філологічних наук Олександр Скопненко зазначив, що найменування “шаг” відоме з XVI ст. і є питомою українською лексичною одиницею. Старший науковий співробітник Національного музею історії України, Владислав Безпалько, підкреслив, що назва “шаг” широко вживалася в мові діловодства козацької України з середини XVII ст. Головний зберігач фондів Національного музею Тараса Шевченка, Юлія Шиленко, повідомила про виявлення 11 випадків використання слів “шаг”, “шажок” у творчості Тараса Шевченка. Старший зберігач фондів Музею грошей НБУ, Андрій Бойко-Гагарін, наголосив на логічності та науковій обґрунтованості повернення назви “шаг” до сучасного грошового обігу.
За словами Голови Нацбанку Андрія Пишного, назва “копійка” фактично є символом московської окупації. Він наголосив, що сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо вкрадене та понівечене кремлівськими наративами. Зміна назви монет розглядається як крок до очищення монетарного суверенітету від щонайменшої спорідненості з будь-чим московським та повернення до питомо українського слова для визначення дрібних монет.