Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) повідомило про виявлення фактів недостовірного декларування відомостей про криптовалюту під час проведення повних перевірок декларацій посадовців. Там назвали спроби приховати активи в криптовалюті або штучно їх збільшити є неефективними через наявні методи перевірки.
Як зазначається у релізі НАЗК, орган застосовує технічний та аналітичний інструментарій для перевірки наявності криптовалюти та її належності декларантам. Він дозволяє перевіряти наявність криптовалюти або з’ясовувати, чи дійсно вона належить особі, вказаній у декларації. Для ефективної роботи у цьому напрямку НАЗК тісно співпрацює з Департаментом кіберполіції Національної поліції.
У релізі розповідається про виявлення кількох випадків недостовірного декларування криптоактивів:
- заступник начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Миколаївській області задекларував непідтверджену криптовалюту на суму 100 млн грн у 2021 році та понад 48 млн грн у 2022 році;
- у декларації співробітника Донецької обласної прокуратури за 2022 рік виявлено недостовірні відомості щодо криптовалюти на суму 22,5 млн грн;
- депутат Вінницької міської ради вказав у декларації за 2021 рік непідтверджену криптовалюту члена сім’ї на загальну суму 12 млн грн.
За висновками НАЗК щодо цих випадків компетентні органи розпочали кримінальні провадження за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366-2 Кримінального кодексу України (недостовірне декларування; спектр покарань від штрафу на 68 тисяч грн до строку на два роки).
НАЗК наголошує, що спроби недоброчесних чиновників приховати активи в криптовалюті або штучно їх збільшити є не лише безвідповідальними, а й абсолютно недієвими. Завдяки наявним методам перевірки, такі спроби виявляються неефективними.