Правління Національного банку України ухвалило рішення знизити облікову ставку з 13,5% до 13% із 14 червня 2024 року. Це рішення прийнято на тлі стриманих показників інфляції, поліпшення інфляційних очікувань та балансу ризиків для подальшої інфляційної динаміки.
Як зазначається у релізі регулятора, споживча інфляція залишається нижчою за цільовий діапазон НБУ. У квітні вона залишилася незмінною, а в травні лише незначно зросла – до 3,3% у річному вимірі. Базова інфляція становила 4,4%, залишаючись у межах цільового коридору вже більш ніж пів року.
Бюджетні потреби в травні та першій половині червня значною мірою фінансувалися користуючись з коштів, отриманих від міжнародних партнерів у попередні місяці. Очікується надходження коштів від МВФ та ЄС у поточному місяці. Уряд нарощує податкові надходження, які за підсумками січня-травня перевищили планові показники.
Російська агресія, що триває вже третій рік, завдає Україні значних економічних втрат і надалі підживлює ціновий тиск. Подальший характер війни та реальні терміни її завершення залишаються основними чинниками невизначеності.
Упродовж останніх місяців гривневі інструменти для заощаджень залишалися затребуваними, попри поступове зниження номінальних ставок. За оцінками керівництва НБУ, дохідність ОВДП і гривневих депозитів і надалі забезпечує захист заощаджень від інфляційного знецінення.
У Нацбанку очікують, що фундаментальний ціновий тиск внаслідок війни зберігатиметься, а пришвидшення інфляції відбудеться в другому півріччі. НБУ спрямовуватиме свою політику на повернення її до цільового діапазону 5% ± 1 в. п.
В разі зміни балансу ризиків для інфляції та стійкості валютного ринку НБУ може переглянути прогнозну траєкторію облікової ставки. Базовий сценарій квітневого макропрогнозу передбачав зниження облікової ставки до 13% у поточному році, однак у керівництві Нацбанку заявили, що готові адаптувати монетарну політику.
Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики, яка передувала ухваленню Правлінням цього рішення, буде оприлюднено 24 червня. Наступне засідання Правління з питань монетарної політики відбудеться 25 липня відповідно до графіка.
Більшість нещодавно опитаних банкірів прогнозували, що Нацбанк на засіданні 14 червня знизить облікову ставку на 0,5-1 відсотковий пункт до рівня 13-12,5% річних. Регулятор пішов шляхом лагіднішого зниження облікової, хоч частина банкірів очікувала збереження ставки.
Раніше у НБУ повідомляли, що члени комітету з монетарної політики Нацбанку розділилися в думках під час прогнозування майбутнього руху облікової. Більшість очікує зниження облікової ставки до 13% упродовж 2024 року, натомість деякі члени комітету припускають, що зниження облікової може прискоритися до 11,5–12%.
Після повномасштабного вторгнення рф Нацбанк із 3 червня того року підвищив облікову ставку з 10% до 25% річних і утримував її на цьому рівні до червня 2023 року. Відтоді НБУ ще шість разів знижував ставку, востаннє — у квітні на 1 відсотковий пункт, і один раз, наприкінці січня цього року, залишив її незмінною.