21 травня міністри ЄС остаточно схвалили історичний закон, який встановлює правила використання штучного інтелекту в ситуаціях і секторах, які вважаються особливо чутливими. Рада міністрів схвалила закон ЄС про штучний інтелект після того, як інший головний законодавчий орган ЄС — Європарламент, прийняв його ще в березні.
Як зазначається у релізі органу, новий закон спрямований на сприяння розвитку та впровадженню безпечних і надійних систем ШІ на єдиному ринку ЄС, забезпечуючи при цьому дотримання основних прав громадян ЄС.
Акт про ШІ класифікує різні типи штучного інтелекту за рівнем ризику. Системи ШІ з високим ризиком потребують авторизації та підлягатимуть набору вимог та зобов’язань для доступу на ринок ЄС. Деякі системи ШІ, такі як когнітивне маніпулювання поведінкою та соціальний скоринг, будуть заборонені в ЄС через неприйнятний ризик. Також забороняється використання ШІ для превентивної поліцейської діяльності на основі профайлингу та систем, які використовують біометричні дані для категоризації людей.
Закон про ШІ також регулює використання моделей ШІ загального призначення (GPAI). Моделі GPAI без системних ризиків підлягатимуть обмеженим вимогам, тоді як моделі із системними ризиками повинні будуть дотримуватися суворіших правил.
Для забезпечення належного виконання створюється нова організаційна архітектура управління, включаючи Офіс ШІ при Єврокомісії, науковий комітет незалежних експертів, Раду ШІ з представниками держав-членів та консультативний форум для зацікавлених сторін.
Штрафи за порушення акту про ШІ встановлюються у відсотках від глобального річного обороту компанії-порушника за попередній фінансовий рік або у фіксованій сумі, залежно від того, що вище. Закон передбачає оцінку впливу на основні права перед розгортанням високоризикових систем ШІ деякими організаціями, що надають державні послуги, а також підвищену прозорість щодо розробки та використання таких систем.
Після підписання президентами Європарламенту та Ради законодавчий акт буде опублікований в Офіційному журналі ЄС і набере чинності через 20 днів після публікації. Нове регулювання застосовуватиметься через два роки після набрання чинності, з деякими винятками для окремих положень.