Міністерство фінансів США запропонувало новий набір правил, щоб поширити деякі частини правил протидії відмиванню коштів, які застосовуються до банків, на інвестиційних консультантів. Останні будуть змушені повідомляти про підозрілу діяльність та розкривати додаткову інформацію про клієнтів за певних умов.
Як зазначає CNBC, запропоновані правила, видані Мережею з боротьби з фінансовими злочинами (FinCEN) Міністерства фінансів США, вимагатимуть від інвестиційних консультантів подавати відповідні звіти до FinCEN.
Ці правила вплинуть на інвестиційних радників, зареєстрованих у Комісії з цінних паперів та бірж США (SEC) або підзвітних їй, за винятком приблизно 17 000 інвестиційних радників, зареєстрованих державою, за оцінками FinCEN. Однак запропоновані правила не зобов’язують інвестиційних консультантів запроваджувати офіційні програми ідентифікації клієнтів, як це роблять банки, а також не вимагають від консультантів повідомляти FinCEN інформацію про бенефіціарних власників клієнтів, які діють як юридичні особи, наприклад, ТОВ.
FinCEN висловив наміри запровадити обидві ці вимоги в найближчому майбутньому, як зазначено в інформаційному бюлетені, що супроводжує нещодавню пропозицію щодо протидії відмиванню коштів.
Попри те, що інвестиційні радники управляють величезними сумами грошей, до цього часу вони в основному не підпадали під дію правил протидії відмиванню коштів, що випливають із Закону про банківську таємницю 1970 року та наступних законодавчих актів. Ці правила, як правило, застосовуються до банків та інших фінансових установ, визначених FinCEN, включаючи біржових брокерів і казино.
Представники FinCEN під час пресконференції підкреслили існуючі прогалини в регулюванні сектору інвестиційних консультантів, припустивши, що ці прогалини дозволяють незаконним суб’єктам звертатися до консультантів, які не перевіряють джерела їхнього багатства.
Розслідування, проведені Мінфіном США, виявили випадки відмивання грошей та ухилення від сплати податків через американських інвестиційних консультантів для інвестування в американські цінні папери, нерухомість та інші активи. У деяких випадках іноземні суб’єкти, такі як Китай і росія, інвестували в компанії на ранніх стадіях розвитку, щоб отримати доступ до конфіденційних даних і нових технологій.
FinCEN намагається усунути ці регуляторні прогалини вже понад два десятиліття. Попередні пропозиції у 2003 та 2015 роках мали на меті поширити положення Закону про банківську таємницю на інвестиційних консультантів у рамках боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму, однак ці правила так і не були доопрацьовані.
Останнє оголошення є третьою спробою прийняти такі правила в контексті того, що чиновники FinCEN описали як значне збільшення незаконного фінансування через інвестиційних радників. Чиновник відзначив випадки зловживань з боку національних держав і олігархів з таких країн, як росія і Китай, які покладаються на американських інвестиційних консультантів для полегшення переміщення і приховування своїх коштів.