Національний банк опублікував фактичні показники нормативів достатності капіталу (H2, H3) за перший квартал: як для банківської системи в цілому, так і для окремих банків. Статистика демонструє, що практично всі українські банки, за винятком одного, дотрималися нормативів по капіталу в першому кварталі 2024 року.
Як зазначив очільник парламентського комітету з питання фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, з початку року показники дещо зменшились, однак все одно залишались вищими, ніж до початку повномасштабної війни.
Станом на 1 квітня норматив достатності регулятивного капіталу (H2) становив 20,44% (мінімально допустиме значення – 10%), а норматив основного капіталу (H3) — 11,95% (мінімум – 7%).
Нормативи адекватності регулятивного та основного капіталу виконували всі, окрім державного “Укрексімбанку” (H2 – 4,31%, H3 – 2,17%). Гетманцев нагадав, що показники Укрексімбанку були скориговані у бік зниження після завершення діагностики 20 найбільших банків наприкінці 2023 року. Банк має подати до НБУ програму реструктуризації та докапіталізації, після чого до 1 березня 2026 року повинен її повністю виконати.
Укрексімбанк отримав збиток у розмірі 7,7 млрд грн у 2022 році, однак у 2023 році був прибутковим на 5,2 млрд грн. Плюс за 2 місяці 2024 року прибуток до оподаткування склав 1,7 млрд грн, що має підтримати капітал банку.
В цілому, за словами Гетманцева, банківська система залишається належно капіталізованою із H2 і H3 майже удвічі більшими за норматив. За висновками НБУ, банки мають достатній запас міцності, щоб виконати чинні та заплановані вимоги до капіталу вже з урахуванням сплати додаткового податку на прибуток.