Віктор Єлізаров, Analytics Department Lead у Unicorn Factory Ventures
Віктор Єлізаров, Analytics Department Lead у Unicorn Factory Ventures, в інтерв’ю для Дарії Ракіцької, Sports Marketing Manager у Kyrrex, обговорив реалії ринку криптовалют, зокрема поточні тенденції та майбутні прогнози розвитку. Нижче представлена частина інтерв’ю.
1. Основні тенденції на ринку криптовалют: чи скоро настане “літо”?
Основні тренди криптовалют наразі критичні для виживання або розвитку ринку. Вони пов’язані з тим, що відбувається за межами технології. Маю на увазі глобальну економіку і регуляторний простір. Тобто аспекти, пов’язані з криптою в топових країнах, які диктують правила гри по всьому світу, насамперед Сполучені Штати Америки і Європа. Так, всі чули про інфляцію в Штатах, всі чули про підвищення відсоткової ставки. Якщо дуже сильно спростити цю історію, то це дуже вплинуло й на ріст ринку криптовалют. Відповідно, навіть біткоїн почував себе не дуже добре. Наприклад, коли він різко ріс у ковідну еру, коли була зворотня ситуація, було дуже багато коштів, які компанії активно інвестували. Зараз інфляція зупинилась і ситуація з фінансами у всьому світі покращується. На деякий час.
Другий фактор – регуляторна ясність і чіткість. Тому що більшість криптовалют не мають статусу. Коли компанія їх випускає або в них інвестує, з’являється питання… А куди вони інвестують? Які дозволи їм потрібно отримати і чи не сядуть вони за це за ґрати? У Сполучених Штатах відсутність чіткості навіть зростає. Дуже великі ризики через те, що регулятори не мають повноцінних правил. В Європі ситуація краща. Тут є фреймворк регуляторних законів, який називається MiCa. Він активно розвивається, його нові версії потихеньку з’являються у різних країнах. Ми всі очікуємо, що подібні зміни відбудуться і в Штатах.
2. Чи є шанс, що біткоїн перетне межу в сто тисяч доларів?
Це завжди можливо. Немає якихось об’єктивних причин казати, що такого бути не може. Але я б уважніше ставився до таких прогнозів. Насамперед ріст провокує новий ріст. Тобто коли біткоїн “зеленіє”, весь світ починає звертати на нього увагу і робити прогнози. Десь у 2017 чи 2018 році одна людина навіть пообіцяла, що з’їсть частину свого тіла, якщо біткоїн сягне позначки сто тисяч доларів. Тобто починається певне божевілля. На нього потрібно зважати, але й розцінювати як частину субкультури.
3. Які найбільші ризики чекають на ринок криптовалют у найближчі роки?
Оновний ризик все ж таки пов’язаний із регуляторним аспектом. Якщо криптовалюти почнуть забороняти або занадто сильно контролювати, це призведе до очищення ринку. Очищення від багатьох компаній, дехто буде сідати за ґрати чи стане банкротом. Це перший ризик. Другий ризик – коли ми дамо змогу людям інвестувати в крипту, не так багато інвестицій прийде, як ми того очікуємо.
Сьогодні-завтра визначиться, що саме трапиться з криптою. Але я думаю, що вона досить чітко поділяється на два напрямки. Перший, в якому криптовалюти просто стануть частиною традиційного світу, як це сталося колись із клауд-технологіями. І другий напрямок – те, що ми називаємо крипта для крипти. Тобто буде можливість поспекулювати. Це те, що ми любимо. Це те, що іноді відбувається з біткоїном.
4. Що буде відбуватися з NFT?
На мою думку, NFT – це один із найперспективніших напрямків технологій на сьогодні. Насправді, їх можливе використання дуже різноманітне: картки лояльності з накопичувальними бонусами, рекламні інструменти, квитки на івенти. Дуже багато є можливих практичних варіантів використання NFT. Не просто роздрукувати jpeg-картинку, приклеїти її собі на лоба, ходити та показувати людям. За межами цього стереотипу є дуже багато можливостей.