Найбільше AI-ком’юніті України AI HOUSE спільно з інвестиційною групою Roosh за підтримки Мінцифри презентували дослідження «AI-екосистема України: таланти, компанії, освіта», що висвітлює основні тенденції екосистеми сфери штучного інтелекту в Україні.
Це перший детальний огляд стану українського AI-ринку, який показує кількість AI/ML-спеціалістів і компаній, які працюють з AI-технологіями в Україні, обʼєм інвестицій у сектор, внесок українських науковців, перспективи та виклики, які стоять перед українською AI-спільнотою, та думки експертів щодо їх вирішення.
FinTech Insider зібрав ключове з дослідження у цій статті.
Загальні висновки
Протягом останніх 10 років IT-індустрія України активно зростала, разом із нею розвивалася й сфера штучного інтелекту. Кількість AI/ML-спеціалістів збільшилася у 5 разів, а ІТ-компаній — вдвічі.
Проте повномасштабна війна та пов’язані з нею фактори стримують розвиток AI в Україні. Активна міграція спеціалістів і спеціалісток за кордон веде до дефіциту кадрів на внутрішньому ринку. Проте з початку повномасштабного вторгнення значно збільшилась кількість defence tech стартапів, що використовують AI-рішення.
Водночас у 2023 році фінансування українських AI-стартапів зросло, наслідуючи глобальний тренд. Розвитку індустрії сприяють також як вітчизняні, так і іноземні акселератори.
Попри фінансові обмеження, втрату талантів та потребу у трансформації освіти — AI-індустрія в Україні має великий потенціал і може стати драйвером інноваційного розвитку країни в майбутньому.
Таланти
Протягом останніх 10 років кількість AI/ML-спеціалістів зросла у 5 разів і складала 5200 професіоналів станом на січень 2024 року. Проте активна міграція спеціалістів за кордон внаслідок війни веде до дефіциту кваліфікованих кадрів на внутрішньому ринку, стримуючи розвиток галузі (за даними IT Research Resilience, понад 20% від усіх IT-спеціалістів перебувають за кордоном).
Україна посідає друге місце серед країн Центрально-Східної Європи за кількістю ІТ-спеціалістів (307 000). AI-спеціалісти становлять менше 1% серед усіх ІТ-фахівців, їх середній вік – від 21 до 25 років. У дослідженні зазначається, що існує значний потенціал для нарощування AI-спеціалістів – очікується зростання на 330% у їх кількості найближчими роками.
Найпоширенішими професіями серед фахівців є Data Scientists та ML Engineers, які разом становлять 63% від усіх спеціалістів в індустрії. Саме в цих напрямах пропонуються найвищі заробітні плати серед усіх ІТ-спеціальностей в країні.
Компанії
За останні 10 років число IT-компаній в Україні збільшилось вдвічі, а кількість компаній, що працюють у сфері штучного інтелекту, у 2023 році сягнула 243. Україна посідає друге місце за кількістю AI-компаній серед країн Центрально-Східної Європи. Лише за останні чотири роки в Україні зʼявилися 34 нові AI-компанії. 76% з 243 АІ-компаній засновані в Україні та/або українцями за кордоном.
Порівняно з іншими європейськими країнами, Україна має вищу концентрацію AI-стартапів у сферах маркетингу, геймінгу та програмного забезпечення для бізнесу. Це свідчить про накопичену експертизу українців у цих галузях.
З 2019 року дві українські AI-компанії стали єдинорогами. Три найбільші українські AI-стартапи оцінюються в понад $14,5 млрд.
55% офісів українських AI-компаній знаходяться у Києві, де сконцентровано найбільший пул талантів – 47,5%. Також зазначається, що 58% AI-спеціалістів працюють в сервісних компаніях.
За останні 10 років кількість продуктових компаній виросла значно більше (+273%), порівняно із сервісними (+46%). Примітно, що продуктові AI-компанії будують малі команди до 10 людей, а от 80% сервісних компаній наймають 10-50 працівників.
З початку повномасштабної війни значно збільшилась кількість defense tech стартапів, що використовують AI-рішення.
Інвестиції
У 2023 році 22 українські компанії (що на 30% більше у порівнянні з 2022 роком) залучили $10,8 млн (що на 31% менше, ніж у 2022 році) венчурних інвестицій. Це повторює загальний тренд щодо скорочення світових венчурних інвестицій. Також в умовах війни ускладнюється процес переговорів між стартапами та потенційними інвесторами для залучення фінансування.
Україна посідає останнє місце серед країн Центрально-Східної Європи за кількістю залучених венчурних інвестицій протягом останніх трьох років. Лідерами є Польща, Литва та Чехія, що залучають в 12-16 разів більше фінансування, ніж Україна. Причинами цього є повномасштабне вторгнення росії в Україну та реєстрація українських компаній в європейських країнах або США.
У 2023 фінансування українських стартапів, які спеціалізуються на AI, зросло, наслідуючи глобальний тренд (+35% порівняно з 2022). Grammarly, Preply та People.ai — лідери за фінансуванням за останні чотири роки, які разом залучили понад $420 млн венчурних інвестицій.
В Україні активні 44 українські та світові венчурні фонди, які інвестують в AI-стартапи. Більшість інвестує на ранніх етапах фінансування. Щорічно 40-80% українських стартапів, що залучають венчурне фінансування, отримують гроші від іноземних фондів.
В Україні працює 31 лабораторія штучного інтелекту, з яких 25 — від найбільших IT-компаній та 6 — від університетів. Також активно працюють українські, американські та західноєвропейські акселератори.
Освіта
Станом на 2023 рік у 42 університетах України відкрито 106 спеціалізованих програм з AI, а за останні 5 років ліцензійний обсяг спеціалізованих програм AI та ML зріс на 122%.
Як зазначають експерти, українська освіта в галузі штучного інтелекту потребує залучення нових кадрів та фінансової підтримки. Основною перешкодою для цього є неконкурентна оплата праці викладачів і відсутність фінансової автономії навчальних закладів.
18 основних провайдерів неакадемічних AI-курсів залучають понад 2800 слухачів щорічно, а найпопулярнішим напрямом є машинне навчання, яке складає близько 38% від усіх курсів, пов’язаних з AI.
Співпраця між університетами та AI-компаніями у взаємодії з підготовки нових кадрів буде визначальною у розвитку AI-освіти.
Україна — перша у рейтингу серед країн Центрально-Східної Європи за кількістю випускників з ІТ-спеціальностей. 25% випускників IT-спеціальностей в Україні навчалися на спеціалізованих AI/ML-програмах.
Держава
Україна активно працює над стратегією просування AI та формулюванням відповідних законів для ефективного контролю. Ініціатором проєктів у AI-сфері в Україні є Міністерство цифрової трансформації.
Для підвищення конкурентоспроможності України у 2019 році був створений Експертно-консультаційний комітет з питань розвитку сфери штучного інтелекту. Мінцифри представило розроблену спільно з Експертно-консультаційним комітетом дорожню карту.
Виклики та перспективи
У дослідженні зазначені такі ключові виклики, що стоять перед AI-сферою в Україні:
- Слабка взаємодія з секторами та проблеми з даними.
Наявність великих обсягів якісних даних є критичною для навчання і розвитку моделей штучного інтелекту. В окремих галузях існує дефіцит таких даних або складнощі з їх збором та обробкою. В аграрній, медичній та військових сферах наявні певні обмеження в доступі. Через це розвиток штучного інтелекту у цих галузях сповільнений. - Конкуренція та етичні ризики для компаній.
Умови конкуренції між українськими компаніями посилюються через потребу в ефективній інфраструктурі, якісних даних, інвестиціях та кваліфікованих фахівцях. Водночас виникають етичні питання та ризики, пов’язані з використанням штучного інтелекту, через відсутність встановлених регуляторних норм. - Комерціалізація наукових досягнень.
Проблеми забезпечення наукових досліджень та інновацій, а також обмеженість стимулів для залучення та збереження талановитих науковців та дослідників можуть призвести до відставання від інших країн у розвитку та використанні штучного інтелекту. - Трансформація талантів і освіти.
Необхідність забезпечення якісної підготовки випускників, орієнтованої на розвиток не лише технічних, але й критичних, комунікаційних та творчих навичок, що важливо для відповіді на потреби сучасного ринку праці в галузі штучного інтелекту. - Фінансові обмеження та втрата талантів внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Повномасштабне вторгнення призвело до зменшення доступних ресурсів для інвестицій у штучний інтелект та масової еміграції талановитих фахівців, що загрожує подальшому розвитку та інноваціям у цій сфері.
Чого не вистачає в AI/ML-галузі на думку опитаних спеціалістів:
Які кроки необхідні, щоб реалізувати потенціал України в AI-сфері?
Для компаній
- Розвиток продуктів, які не лише самостійно функціонують, але й взаємодіють з існуючими екосистемами, поглиблюючи їхню функціональність та ефективність.
Для освіти та науки
- Полегшення доступу до даних в індустріях, де Україна має потенціал, таких як оборона і безпека, охорона здоров’я, роздрібна торгівля та інші.
- Сприяння розвитку новаторських досліджень і розробок в наукових установах та R&D-центрах для створення конкурентоспроможних продуктів та послуг.
Для усіх стейкхолдерів
- Створення сприятливого середовища для взаємодії між науковими закладами, бізнесом та державою для стимулювання інноваційного розвитку України
- Підтримка ініціатив, спрямованих на спільний розвиток та впровадження передових технологій та рішень.