В рамках конференції Money20/20, яка проходить з 6 по 8 червня 2023 року в Амстердамі, вже вдруге пройшла панельна дискусія, присвячена обговоренню фінтеху в Україні та його розвитку попри повномасштабну війну. FinTech Insider як медіапартнер заходу зібрав найцікавіше.
Фінтех на підтримку держави в найважчі часи
Панельну дискусію відкрив віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. У своєму відеозверненні він зазначив, що за допомогою технологій уряд може подбати про людей і спростити їхнє життя. Як приклад Федоров навів єДопомогу, яка у 2021 році була запущена для здійснення виплат вакцинованим громадянам, а в перші дні повномасштабного вторгнення була адаптована для фінансової підтримки тих, хто був вимушений евакуюватися. В декілька кліків люди могли отримати кошти на цифрову картку.
Також міністр цифрової трансформації подякував за підтримку міжнародним компаніям, які продовжують працювати в Україні та інвестувати в її майбутнє. Зокрема Федоров відзначив про програму Mastercard Start Path Ukraine, що була спеціально розроблена для українських фінтех-компаній, щоб підтримати їх зростання та сприяти відновленню економіки України.
Джесс Тернер, виконавча віцепрезидентка з відкритого банкінгу та API в компанії Mastercard, що взяла участь у панельній дискусії, розповіла детальніше про ініціативу. Протягом шестимісячної програми обрані українські стартапи мають доступ до ресурсів, менторства та можливість нетворкінгу з експертами. Крім того, п’ять стартапів, які приєдналися до програми, отримають гранти по 10 000 доларів кожен.
“Інновації та технології мають стати основою відновлення України. Але ми потребуємо підтримки. Інвестуйте в Україну вже зараз”, — закликав Михайло Федоров.
Український фінтех у воєнний час: виклики та можливості
У панельній дискусії також взяли участь представники українських фінтехів, які розповіли про ключові труднощі, з якими стикнулися вони та весь фінтех-сектор.
Neofin — no-code платформу, що дозволяє фінансовим установам запускати кредитні рішення за декілька днів замість місяців, учасника програми Mastercard Start Path Ukraine, представила співзасновниця та керівна партнерка Світланка Сергійчук. За її словами, Neofin кожного місяця укладає угоди з українськими банками, які навіть у такі складні часи працюють над оновленням своїх технологій і впровадженням інновацій.
Світланка зазначила, що один із найважливіших викликів для бізнесу — це готовність продовжувати думати про інновації. І українські банки — це приклад такої готовності. “Вони й далі запускають нові продукти, в тому числі у сфері кредитування. Це дуже важливо, адже люди зараз більше, ніж коли-небудь, потребують доступу до фінансування”, — розповіла співзасновниця Neofin.
За її словами, труднощі, з якими зіткнулися українські фінтех та фінансові компанії, спонукали їх зробити надзвичайно швидкі та важливі зміни у фінансовій індустрії.
Михайло Рогальський, співзасновник monobank, також взяв участь у панельній дискусії. За його словами, основним викликом за час повномасштабної війни було забезпечити безперебійність бізнесу та безпеку команди, а також належні умови для їхньої роботи, враховуючи ракетні удари та блекаути.
Також Михайло зазначив, що першою від початку повномасштабного вторгнення задачею було забезпечити стабільність фінансової системи. Наступною — розробити ініціативи для спільної перемоги. Такою стала, зокрема, Банка від monobank — інструмент для фандрейзингу. Також банк працював над підтримкою бізнесу, зокрема надав йому зручні рішення для еквайрингу (за допомогою QR-коду).
Нині monobank прагне стати мостом між Польщею та Україною, надаючи можливість українцям у Польщі користуватися звичним банкінгом, переказувати кошти своїм рідним без комісії, отримувати клієнтську підтримку рідною мовою. Тож monobank працює над запуском свого продукту в Польщі.
Учасники панельної дискусії закликали співпрацювати з українськими технологічними компаніями, адже вони розробляють передові інновації — це стане найкращою підтримкою України у складні часи.