Група з чотирьох країн Карибського басейну домовилася з 30 червня стягувати щонайменше $200 000 за свої паспорти, що в деяких випадках удвічі перевищує нинішню ставку. Країни також домовилися закрити лазівки, які дозволяли продавати паспорти зі знижкою.
Як зазначає Bloomberg, за перші два місяці цього року інтерес до так званих “золотих паспортів” зріс майже на 300%, що пов’язується зі зростанням курсу біткоїна та інших токенів. “Золоті паспорти” дають безвізовий доступ до ЄС, Сполученого Королівства та інших країн, що робить їх популярними серед громадян, яким зазвичай доводиться звертатися за дозволом на в’їзд. Громадяни США, які розглядають другий паспорт як захист від геополітичних потрясінь, також підтримують продажі.
Програми громадянства за інвестиції (CBI) приносять понад $579 млн на рік у Карибському басейні та складають більшу частину національного доходу деяких крихітних острівних держав регіону. Згідно з минулорічним звітом ЄС, п’ять країн Карибського басейну, де діють програми CBI, надали громадянство щонайменше 88 000 осіб, серед яких багато китайців, росіян і нігерійців.
Угода охоплює Домініку, Гренаду, Сент-Кітс і Невіс та Антигуа і Барбуду. Сент-Люсія, де паспорти продаються за $100 000 де діє найстаріша і найдорожча в Карибському басейні програма CBI вартістю $250 000, не підписала угоду.
Країни домовилися обмінюватися інформацією, проводити незалежний фінансовий аудит і підвищувати прозорість. Зміни покликані вирішити занепокоєння, які, зокрема, могли б виникнути у ЄС щодо цих програм.
Нова угода також намагається зупинити продаж паспортів зі знижкою. У деяких випадках місцевим забудовникам було дозволено роздавати паспорти покупцям за частину початкової ціни, обіцяючи майбутні виплати. Але коли проєкти зупинялися, покупці могли отримати громадянство за ціною, нижчою за ринкову.
Карибські “золоті паспорти” дорожчають через тиск з боку США та Європейського Союзу. Ці програми перебувають під пильною увагою європейських і американських регуляторів, які дедалі більше занепокоєні тим, що вони використовуються для обходу імміграційного контролю і можуть слугувати воротами для злочинців.
Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) заявила, що ці програми можуть допомогти злочинцям “здійснювати масові шахрайства і відмивати доходи від злочинності та корупції, які сягають мільярдів доларів”.