Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради рекомендував прийняти законопроєкт N9422 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг за основу.
Як зазначив парламентар та очільник комітету Данило Гетманцев, документом пропонується обмеження відсотків для мікрокредитів, щоб захистити позичальників від свавілля з боку кредитних установ.
Він підкреслив, що в результаті прийняття відповідною норми виконуються міжнародні зобовʼязання України в частині регулювання ринку небанківських фінансових послуг.
Раніше законодавці виступили з пропозицією обмежити нинішні надвисокі ціни на ринку мікрокредитування, обмеживши денну ставку за такими кредитами, що у середньому сьогодні сягає 5%, до 1%. Також пропонується встановити жорсткіші правила щодо дотримання договорів, їх укладення, а також посилити обмін інформацією про такі кредити.
Серед нововведень, які пропонуються законодавцями, йдеться про:
- обмеження денної процентної ставки за споживчим кредитом до 1% у день від загального розміру кредиту;
- заборону кредитодавцю та новому кредитору вимагати сплати будь-яких платежів, не зазначених у договорі про споживчий кредит;
- заборону встановлювати в договорі про споживчий кредит умову про продовження в односторонньому порядку строку користування кредитом (продовження строку користування кредитом має здійснюватися виключно шляхом укладення додаткового договору за домовленістю сторін);
- зобов’язання кредитодавця передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів незалежно від суми кредиту до бюро кредитних історій.
За даними Гетманцева, нині денна номінальна ставка може сягати 5% на день, а середня номінальна річна процентна ставка – більше 1 000% річних. Ціни на ринку мікрокредитування, як зазначив нардеп, на сьогодні фіксуються надвисокі.
У першому кварталі 2023 року мікрокредитування, за даними платформи для роботи з відкритими даними “Опендатабот”, набирало обертів: зростали сума та кількість укладених угод про мікропозики.