Українці зняли готівки з кас банків за перший квартал 2024 року на 649,1 млрд грн, а обсяг надходжень готівки до кас банків за січень-березень становив 629,8 млрд грн. За цей період обсяг готівкових коштів в українців та касах підприємств зріс на 19,3 млрд грн.
Як зазначається у релізі Національного банку, динаміка обсягів зняття коштів також перевищила динаміку обсягів повернення. Видачі готівки з кас банків за минулий рік збільшилися на 14,8%, а повернення готівки до кас банків втричі менше — на 4,8%.
У регуляторі таку тенденцію пояснюють подальшим пожвавленням економічної активності, зокрема, підвищення заробітних та соціальних виплат населенню, збереження стійкої ситуації на валютному ринку та низька інфляція, а також сезонні чинники.
Водночас за зазначений період найбільші обсяги готівки з кас банки традиційно видавали для операцій клієнтів з використанням платіжних карток – 84,8% від загального обсягу видатків. Враховуючи невизначеність, пов’язану з воєнним станом, за словами представників НБУ, готівка залишається доступним та швидким платіжним інструментом для роздрібних операцій. Серед інших причин видачі готівки зазначаються підкріплення операторів поштового зв’язку (4,0%) та придбання іноземної валюти у клієнтів (3,1%).
Найбільшими джерелами надходжень готівки до кас банків були торговельний виторг (31,8% від загального обсягу надходжень), операції клієнтів з використанням платіжних карток (24,1%), та надходження від продажу іноземної валюти (16,5%).
Також у НБУ підкреслили, що обсяги касових оборотів банків (як за надходженням, так і видачею з кас) за перший квартал 2024 року перевищують в середньому на 16% показники першого кварталу 2021 року. На думку представників Нацбанку, це свідчить про поступове відновлення економічної активності.