50% українців позитивно ставляться до штучного інтелекту, а 73% погоджуються, що ШІ здатний полегшити життя людства. Такими є результати опитування компанії Kantar про ставлення українців до цієї революційної технології. Для чого українці хотіли б застосовувати ШІ та чи побоюються ризиків, пов’язаних з ним? Про це детальніше нижче.
Аналітики Kantar опитали близько 1000 українців у віці 18-55 років, жителів міст у квітні та жовтні 2023 року. 80% респондентів – молодь у віці 18-29 років, 82% мають особистий дохід від 10 тис грн. Більшість опитаних, а саме 76% розуміють переваги штучного інтелекту.
Серед продуктів ШІ, якими вже користуються українці, найпопулярнішим є чатбот – саме його послугами вже скористалися 64% опитаних. На другому місці – технологія розпізнавання обличчя (36%), на третьому – персональні асистенти від Google, Amazon, Microsoft (26%). Також серед тих продуктів ШІ, якими користуються українці – ChatGPT і роботи-пилососи.
Попри загальне схвальне ставлення українців до штучного інтелекту, вони побоюються і певних ризиків, пов’язаних із ШІ. Зокрема, 60% опитаних вважають, що штучний інтелект позбавить багатьох людей праці. Така ж частка респондентів остерігається того, ШІ з часом не буде здатний вирішувати моральні та етичні питання.

Серед інших побоювань щодо штучного інтелекту:
- ШІ веде до деградації людини
- ШІ може використовуватися у зловмисних цілях
- ШІ може створити небезпеку для персональних даних і посилити контроль за особистим життям
- створення фейків, підміна реальності
Найчастіше українці помічають застосування ШІ в охоронних системах, креативній індустрії, банківських послугах та обслуговуванні клієнтів. А найбільший потенціал застосування штучного інтелекту вони вбачають для оптимізації виробничих процесів (54%), боротьби з корупцією (51%) та у військовій сфері (38%). При цьому частка тих, хто відповів таким чином, зросла у порівнянні з квітнем 2023 року.

Також за результатами дослідження, 45% опитаних вважають, що в Україні потрібен закон про штучний інтелект. Наразі Мінцифри за участі профільного бізнесу та експертного комітету зі штучного інтелекту розробило та презентувало дорожню карту з регулювання ШІ в Україні. Документ має допомогти українським компаніям підготуватися до ухвалення закону-аналога AI Act Європейського Союзу та захистити громадянам від ризиків ШІ.
У документі зазначається, що перший етап цього підходу триватиме 2–3 роки та включатиме надання бізнесу можливостей та інструментів для підготовки до майбутнього регулювання, державі — час для розуміння ринку, ризиків та набуття фактичної спроможності впроваджувати закон (створення регулятора), а громадянам — обізнаність в тематиці. На другому етапі очікується початок імплементації AI Act, що ймовірно припаде на час отриманням вимог від ЄС щодо його імплементації.
Очікується, що підготовка закону розпочнеться у 2024 році, після прийняття акта в ЄС. Серед можливих таймлайнів імплементації регулювання ШІ в Україні зазначаються 2026–2027 роки.
Закон про штучний інтелект AI Act класифікує інструменти штучного інтелекту відповідно до рівня ризику: низький або мінімальний, високий та неприйнятний. Залежно від рівня ризику, уряди та компанії, що використовують ШІ-інструменти, матимуть різні зобов’язання. Практики, які підпадають під категорію неприйнятного ризику, вважатимуться забороненими, зокрема:
- методи, які працюють за межами свідомості людини;
- практики, спрямовані на експлуатацію вразливих верств населення;
- системи на основі ШІ, створені для класифікації людей за особистими характеристиками чи поведінкою;
- системи на основі ШІ, які використовують біометричну ідентифікацію в громадських місцях.
Детальніше про нормативну базу для регулювання ШІ ми писали раніше.