Фінансова консалтингова компанія Redcompass опублікувала результати опитування, яке виявило неготовність частини банків ЄС до впровадження послуги миттєвих платежів. Майже третина (33%) банків, які наразі не пропонують миттєві платежі, не впевнені, що зможуть запустити обслуговування миттєвих платежів до січня 2025 року, як це передбачено законодавством.
Як зазначається у результатах опитування 200 фахівців з платіжних систем у банках ЄС, більшість банків (58%), які наразі не пропонують послугу миттєвих платежів, називають терміни занадто нереалістичними.
Однак, попри побоювання, майже три чверті (77%) все ще вважають, що переваги миттєвих платежів переважають витрати, і трохи більш ніж половина банків (55%) планують запропонувати миттєві платежі своїм клієнтам як опцію за замовчуванням.
Майже всі європейські банки (89%) відзначають зростаючий попит на миттєві платежі з боку клієнтів. Проте лише невелика частина (14%) кредитних переказів у ЄС були миттєвими у першому кварталі 2023 року.
Нині європейські банки в середньому здатні обробляти 101-300 миттєвих транзакцій за секунду. До кінця 2025 року вони очікують зростання обсягів миттєвих платежів на 51-100%. Це означає, що банки недооцінюють необхідні потужності, адже корпоративні клієнти часом ініціюють файли масових платежів, які можуть містити 100 000 одиниць. Тому, як вважають аналітики, банки повинні прагнути обробляти щонайменше 1 000 платежів на секунду.
Більшість опитаних банків (76%) також очікують збільшення своїх ІТ-бюджетів для того, щоб відповідати новим правилам SEPA. Середнє збільшення витрат становитиме €1-3 млн на банк.
Основними перевагами миттєвих платежів для корпоративних клієнтів банки назвали витіснення карткових платежів, покращення клієнтського досвіду, певність розрахунків, оптимізацію оборотного капіталу тощо. Найбільшими викликами банки називають адаптацію клієнтських каналів, процедури KYC/AML, масштабування пропускної здатності, розробку бізнес-кейсів та забезпечення цілодобової доступності. Особливі труднощі очікуються з обробкою масових файлів платежів від корпоративних клієнтів.
У лютому 2024 року влада ЄС ухвалила нові правила щодо миттєвих переказів євро. Згідно з ними, банки та інші платіжні провайдери мають забезпечити доступні та миттєво оброблювані кредитні перекази у жорсткі терміни.
Зокрема, правила вимагають від банків впровадити до січня 2025 року можливість отримувати миттєві платежі, а до жовтня 2025 року — можливість відправляти миттєві платежі. Водночас банкам заборонили встановлювати вищу плату за миттєві платежі, ніж за звичайні перекази в SEPA, зберігши всі вимоги щодо KYC/AML.