За даними Огляду банківського сектору за перший квартал 2024 року, проведеного Національним банком, українські банки вже третій квартал поспіль нарощують корпоративне кредитування. Чистий гривневий кредитний портфель бізнесу зріс на 2,9% за квартал та на 7,2% у річному вимірі. Особливо швидко збільшується обсяг позик малому та середньому бізнесу — на 15,9% за рік.
Як зазначається у релізі НБУ, при цьому частка кредитів, виданих у рамках державної програми “Доступні кредити 5-7-9%”, скоротилася до третини працюючого валового портфеля. Банки дедалі активніше кредитують бізнес поза межами державних програм підтримки, зокрема, завдяки зниженню процентних ставок.
Роздрібне кредитування також зростає, передусім за рахунок карткових позик двох банків-лідерів. Іпотечне кредитування пожвавлюється завдяки програмі “єОселя” – частка іпотеки досягла 12,4% чистого гривневого роздрібного кредитного портфеля.
Якість кредитного портфеля банків поліпшується: річний показник дефолтів у березні скоротився на 0,3 в. п. порівняно з груднем 2023 року, а частка непрацюючих кредитів знизилася в усіх групах банків, переважно за рахунок врегулювання боргів фізичних осіб.
Після сезонного зменшення на початку року обсяги гривневих коштів клієнтів у банках відновилися. Частка коштів клієнтів у структурі зобов’язань банків зросла до 92,2%, тоді як частка рефінансування НБУ залишилася на рівні 0,1%.
За перший квартал 2024 року банківський сектор отримав 40,5 млрд грн прибутку, збитковими були лише вісім малих банків. Рентабельність капіталу сектору становить близько 50% з урахуванням підвищеної ставки податку на прибуток у 25%. Основним джерелом прибутку залишається чистий процентний дохід.
Наявний запас капіталу та висока прибутковість свідчать про готовність банківського сектору кредитувати економіку та виконувати регуляторні вимоги відповідно до норм ЄС.
Також регулятор нагадав, що з серпня 2024 року запрацюють нові вимоги до структури капіталу та нормативів достатності капіталу з перехідним періодом для банків.