Банк Англії разом із Лондонським хабом інновацій Банку міжнародних розрахунків (BIS) провели експеримент із використанням штучного інтелекту для виявлення фінансових злочинів у системах роздрібних платежів у реальному часі. Проєкт Hertha вивчав, як сучасні алгоритми можуть розпізнавати складні та нові схеми шахрайства під час транзакцій.
Як передає Finextra, для тестування було створено передовий синтетичний набір даних, який імітує реальні транзакційні патерни. У ньому змодельовано активність 1,8 млн банківських рахунків і 308 млн операцій. Такий підхід дав змогу оцінити потенціал системного аналізу даних у виявленні скоординованої злочинної діяльності.
Згідно з результатами, використання аналітики платіжних систем може суттєво допомогти банкам у виявленні підозрілої активності. Учасники проєкту змогли ідентифікувати на 12% більше шахрайських рахунків, ніж зазвичай. Особливо ефективним виявився інструмент у розпізнаванні раніше невідомих схем шахрайства — точність зросла на 26%.
Втім, Банк Англії наголошує, що цей метод має обмеження. Системна аналітика є лише одним з інструментів у боротьбі з фінансовими злочинами, а її впровадження супроводжується юридичними, практичними та регуляторними викликами.
Нагадаємо – у квітні Комітет з фінансової політики Банку Англії висловив занепокоєння щодо потенційних ризиків для фінансової стабільності, пов’язаних із впровадженням штучного інтелекту в торгову та інвестиційну діяльність. Регулятор закликає до пильного нагляду за цими процесами.