Компанія Apple сплатила у Росії антимонопольний штраф у розмірі майже 1,2 млрд рублів, еквівалент близько $12,3 млн, після того, як суд у москві визнав американського технологічного гіганта винним у зловживанні своїм домінуючим становищем на ринку через магазин застосункіа App Store.
Як зазначає Financial Times, російська Федеральна антимонопольна служба оголосила, що отримала платіж після листопадового рішення, згідно з яким Apple заборонила розробникам застосунків інформувати клієнтів про те, що вони можуть оплачувати свої покупки за межами App Store.
Видання підкреслює, що платіж надійде безпосередньо до російського бюджету, поповнивши державний бюджет росії в той час, коли уряд президента владіміра путіна збирає кошти на підтримку рекордних оборонних витрат на ведення війни в Україні.
Суперечка між Apple і російським антимонопольним регулятором почалася ще до вторгнення в Україну в лютому 2022 року, і з того часу компанія вже не вперше сплачує штрафи. Виробник iPhone також заплатив штраф у розмірі 906 млн рублів ($10,1 млн) роком пізніше за інше порушення антимонопольного законодавства. Інші західні технологічні групи, в тому числі Google, сплатили штрафи після дій ФАС в останні роки.
Для того, щоб сплатити штрафи, накладені російським урядом, американські компанії повинні отримати дозвіл від Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США – органу, який здійснює контроль за торгівлею.
Західні санкції, запроваджені після початку війни в Україні, змусили багато технологічних компаній покинути росію, а такі групи, як Intel, Samsung та IBM, були серед тих, хто призупинив там свій бізнес. У 2022 році Apple припинила продажі своїх фізичних продуктів, але її App Store і деякі сервіси підписки все ще працюють. Наприкінці 2022 року Apple відмовилася від свого офісу в центрі москви, хоча у неї все ще є дві юридичні особи, які працюють у країні.
Водночас Apple видалила з мобільного магазину додатки російських пропагандистських ЗМІ та російські банки, на які накладено санкції.
Політика App Store стала об’єктом пильної уваги в інших країнах: федеральний суд США постановив, що його правила неправомірно перешкоджають розробникам виводити клієнтів за межі їхніх додатків. Минулого тижня Apple змінила свої правила в США, щоб відповідати цьому рішенню.
Нове законодавство ЄС також змушує компанію дозволити “сайд лоад”, що дозволить користувачам iPhone оминати магазин і завантажувати додатки з інших джерел.