Європейський центральний банк та Європейська рада з системних ризиків (ESRB) опублікували спільний звіт про вплив зміни клімату на фінансову систему ЄС. У звіті регулятори підкреслили основи для мінімізації ризиків, з якими стикається фінансова система, шляхом збору доказів щодо важливих показників фінансової стабільності.
Як зазначається у релізі ЄЦБ, дані були використані для створення макропруденційної стратегії для подолання кліматичних ризиків, водночас розширивши сферу застосування від ризиків, пов’язаних з кліматом, до ширших природних загроз. Цей звіт є доповненням до трьох попередніх досліджень ЄЦБ та ESRB щодо кліматичних ризиків, і є частиною широкої реакції ЄЦБ на зміну клімату.
ЄЦБ та ESRB виявили, що банки відіграють значну роль у фінансовій системі при управлінні та зменшенні ризиків для фінансової стабільності, які виникають через викиди в економіці ЄС. На це впливає банківське кредитування, оскільки воно непропорційне до секторів з високим рівнем ризику, пов’язаного з кліматичними змінами.
Згідно зі звітом, частка секторів з високим рівнем викидів у банківському кредитуванні приблизно на 75% перевищує їхню еквівалентну частку в економічній діяльності, що призводить до надмірного представлення цих секторів у банківських кредитах. Крім того, 60-80% всіх іпотечних кредитів в ЄС також припадає на домогосподарства з високим рівнем викидів.
Крім того, у звіті проаналізовано, як деградація природи може потенційно створити додаткові ризики для фінансової стабільності, а аналіз ризиків фінансових установ ЄС підкреслює, що 75% банківських кредитів і 30% інвестицій страховиків у корпоративні облігації та акції припадає на галузі економіки, які покладаються щонайменше на одну екосистемну послугу, з особливим акцентом на послуги, пов’язані з поверхневими та підземними водами, стабілізацією ґрунтів і боротьбою з ерозією, а також із захистом від повеней та штормів.
Тема зміни клімату набуває все більшого поширення через те, що кліматичні загрози продовжують зростати в частоті та інтенсивності, а плани щодо європейського “зеленого” переходу стають все більш визначеними. Шляхом переоцінки та переоцінки кліматичних ризиків ЄС може розвивати фінансову стабільність через кілька каналів, які мають високий рівень ризику, пов’язаного зі зміною клімату. Це стосується передачі кліматичних шоків через глобальні ланцюги доданої вартості та ймовірності фінансового зараження, оскільки банки та фінансові ринки мають намір переорієнтувати свої портфелі активів в умовах значного розриву в страховому захисті.
У звіті ЄЦБ та ESRB обґрунтовано необхідність посиленої макропруденційної стратегії для усунення цих ризиків, пропонуючи загальносистемний пруденційний підхід, який може зосередитися на управлінні ризиками для банківського сектору та позичальників. Це також зменшить ризики у небанківському фінансовому посередництві та усуне прогалини у страховому захисті та інформації, включаючи необхідність достовірного розкриття інформації та “зеленого маркування”.
У звіті підкреслюється, що він також може доповнити поточні макропруденційні зусилля, серед яких робота банківського нагляду ЄЦБ щодо кліматичних та екологічних ризиків.