Євро має всі шанси стати повноцінною альтернативою американському долару на світовій арені, якщо уряди країн-членів ЄС зможуть зміцнити фінансову та безпекову архітектуру. Про це заявила президентка Європейського центрального банку Крістін Лаґард, пише Reuters.
За словами Лаґард, зміни у світовій фінансовій системі створюють сприятливу нагоду для того, щоб євро посіло вагоміше місце у міжнародній економіці. Частка долара у міжнародних резервах знижується протягом років і нині становить 58% — найнижчий показник за десятиліття, проте це все ще значно перевищує 20% євро.
Лаґард підкреслила, що євро не здобуде впливу автоматично, спільна валюта країн-членів ЄС має отримати своє місце через конкретні структурні реформи. Для цього Європі необхідний глибший та ліквідніший ринок капіталу, зміцнення правових основ і підкріплення зобов’язань щодо відкритої торгівлі потужними безпековими можливостями.
Особливо важливим елементом підвищення ролі євро глава ЄЦБ назвала зростання військової потужності Європи, яка зможе підтримати партнерські відносини. Інвестори шукають не лише економічну стабільність, а й геополітичні гарантії — вони вкладають кошти в активи тих регіонів, які є надійними партнерами з безпеки та здатні виконувати союзницькі зобов’язання “жорсткою силою”.
Крім цього, Європа повинна зробити євро валютою вибору для бізнесу при міжнародних розрахунках. Цього можна досягти через нові торговельні угоди, покращені транскордонні платежі та угоди про ліквідність з ЄЦБ, переконана Лаґард.
Найбільш нагальним завданням залишається реформування внутрішньої економіки, зазначила президентка ЄЦБ. Ринок капіталу єврозони досі фрагментований і не має справді ліквідного, широкодоступного безпечного активу, до якого могли б звертатися інвестори. Суспільні блага потребують спільного фінансування, саме воно могло б стати основою для поступового збільшення пропозиції безпечних активів у Європі.
Нагадаємо – раніше Крістін Лаґард виступила із закликом до фінансової революції в Європі. На її думку, ЄС має розірвати залежність від американських та китайських платіжних систем, таких як Visa, Mastercard, PayPal та Alipay, створивши власну європейську альтернативу.