Європейський центральний банк має намір зробити безпрецедентний крок — накласти штрафи на кількох кредиторів за їхню тривалу нездатність боротися з наслідками зміни клімату. Чотирьом кредиторам загрожують штрафні санкції за недотримання термінів, встановлених ЄЦБ для оцінки їхнього впливу на кліматичні ризики.
Як зазначає Bloomberg, точні суми штрафів ще не визначені і можуть бути значною мірою символічними, кажуть співрозмовники, які попросили не називати їхніх імен, оскільки цей крок не є публічним. Пресслужба ЄЦБ, що безпосередньо контролює понад 100 банків, відмовилася від коментарів.
За словами джерел, банкам, визначеним для штрафних санкцій, тепер нараховують щоденні штрафи до тих пір, поки не будуть усунені недоліки. Також можуть враховуватися пом’якшувальні фактори, тобто деякі штрафи можуть бути зменшені або навіть скасовані, сказав один з респондентів.
Штрафи можуть становити до 5% від середньоденного доходу кредитора. Наприклад, для банку з річним доходом у €10 млрд це означає щоденні штрафи в розмірі €1,4 млн за найжорсткішого сценарію, хоча фактичні штрафи можуть бути набагато меншими.
Європейське законодавство вимагає, щоб банки оцінювали, чи наражаються вони або наражатимуться на суттєві ризики, і щоб вони відображали це у своїх резервах капіталу. ЄЦБ заявив, що кредитори, як правило, повинні розуміти всі відповідні чинники кліматичних і екологічних ризиків, а також те, як вони впливають на їхні ризики.
ЄЦБ неодноразово попереджав, що кредитори роблять недостатньо для підготовки до впливу екстремальних погодних явищ на вартість активів або до ризику того, що клієнти з великим вуглецевим слідом можуть піти з бізнесу. Наглядовий орган заявив, що спочатку погрожував 18 банкам штрафними санкціями, маючи на увазі, що тиск ЄЦБ призводить до результатів для більшості фірм.
Накладення штрафів, як і раніше, є надзвичайно жорстким кроком, спрямованим на те, щоб змусити банки дотримуватися поглядів ЄЦБ на те, як вони повинні управляти кліматичними ризиками. Цей крок був зроблений після багаторічного тиску, а колишня голова банківського нагляду Андреа Енріа заявила у вересневому інтерв’ю агентству Bloomberg, що ЄЦБ вдасться до таких санкцій як альтернативи підвищенню вимог до капіталу.
Жорсткість, з якою ЄЦБ підштовхує банки до управління кліматичними ризиками, контрастує з підходом ФРС, голова якої заявив, має “вузькі, але важливі обов’язки щодо фінансових ризиків, пов’язаних з кліматом”. Європейські банки попереджають, що розбіжності в регуляторному середовищі можуть поставити їх у невигідне конкурентне становище порівняно з американськими колегами.