Політика Європейського центрального банку щодо посилення грошово-кредитної політики дозволила інфляції у зоні євро у вересні впасти до найнижчого рівня за два роки. Споживчі ціни у двадцяти країнах, що входять до зони євро, зросли у вересні на 4,3% в річному вираженні, тоді як місячна інфляція знизилася з 0,5% до 0,3%.
Як зазначає Reuters, у серпні річна інфляція в єврозоні становила 5,2%, а нині передуває на найнижчому рівні з жовтня 2021 року, коли перед суттєвим зростанням до 10,6% у жовтні 2022 року було зафіксовано 4,1% річного зростання цін.
Базова інфляція, яка не включає енергоносії, харчі, алкоголь та тютюн і за якою уважно спостерігають регулятори грошово-кредитної політики, знизилася до 4,5% у річному обчисленні у вересні з 5,3% у серпні.
Нова інформація з’явилася після того, як Європейський центральний банк вирішив підвищити відсоткові ставки до рекордного рівня у вересні. Цей крок був описаний як “блакитне підвищення” після того, як рада керуючих ЄЦБ повідомила, що ставки можуть залишатися на досить високому рівні, щоб довести інфляцію до цільового рівня в середньостроковій перспективі.
Згідно з останніми макроекономічними прогнозами ЄЦБ, інфляція в єврозоні складе в середньому 5,6% цього року, знизившись до 3,2% у 2024 році та 2,1% у 2025 році. Також ЄЦБ прогнозує помірне економічне зростання блоку на рівні 0,7% цього року, за яким підуть 1% і 1,5% протягом наступних двох років.
Інфляційна картина в європейських країнах, як і раніше, сильно відрізняється. Річне зростання цін у Німеччині, найбільшій економіці єврозони, залишається значно вищим за цільовий показник у 4,3%, оскільки вона також бореться з економічним спадом.
За оцінками Євростату, статистичного агентства ЄС, загальна інфляція у країнах єврозони гармонізувалася на рівні 5,6% у Франції та 3,2% в Іспанії у вересні, тоді як у Словаччині та Словенії інфляція становить 8,9% та 7,1%.