Європейський центральний банк заявляє, що банки “гавкають не на те дерево”, коли побоюються втечі депозитів у майбутнє цифрове євро, стверджуючи, що стейблкоїни та інститути електронних грошей становлять більшу загрозу для банківської депозитної бази, ніж цифрова валюта центробанку.
Як зазначається у релізі регулятора, ЄЦБ розвіює низку міфів про роль майбутнього цифрового євро, наполягаючи на тому, що нова цифрова валюта з самого початку буде розроблена для збереження економічної функції комерційних банків.
Це досягається шляхом встановлення суворих обмежень на індивідуальні авуари цифрових євро та заборони торговцям накопичувати цифрові євро, оброблені на касі. На цифрове євро також не нараховуватимуться відсотки — така функція могла компенсувати інфляційне “приховане оподаткування” валюти.
За словами ЄЦБ, користувачі зможуть легко пов’язати свій рахунок у цифровому євро з платіжним рахунком у своєму банку, що уможливить механізм “зворотного водоспаду”. Це усуває необхідність попереднього поповнення цифрового рахунку в євро для здійснення онлайн-платежів, оскільки будь-який дефіцит буде миттєво покриватися з пов’язаного рахунку в комерційному банку, за умови, що на ньому є достатньо коштів.
Однак, попри чітке включення заходів з пом’якшення наслідків у проєкт CBDC, банківські асоціації, фінансовані банками аналітичні центри та науковці продовжують публікувати дослідження, в яких наголошують на ризиках, пов’язаних з усуненням фінансових посередників від транзакцій через потенційний випуск CBDC загалом і цифрового євро зокрема.
ЄЦБ каже, що банки “гавкають не на те дерево, коли покладаються на дослідження, які не враховують окреслені особливості дизайну цифрового євро”. Натомість регулятор радив зосередити свою увагу на тому, як нові гравці можуть становити більший ризик для банківського фінансування, ніж CBDC.
“Стейблкоїни, установи електронних грошей та інші вузькопрофільні банківські конструкції, деякі з яких спонсоруються великими технологічними компаніями з величезною клієнтською базою, не дбають про роль банків в економіці”, – заявляє ЄЦБ. “Небанківські установи не мають очевидних стимулів обмежувати використання своїх стейблкоїнів або послуг, які вони пропонують, а використання стейблкоїнів може стати значним”.