Великі європейські банки продовжують утримувати значні та дедалі прибутковіші підрозділи в рф, попри публічні обіцянки згорнути діяльність. Європейський центральний банк (ЄЦБ) закликає банки пришвидшити вихід з російського ринку через ризики потрапляння під санкції США та великі штрафи.
Як зазначає Bloomberg, з часу вторгнення росії в Україну сукупна кількість співробітників п’яти найбільших банків ЄС у росії скоротилася лише на 3%, а прибутки зросли приблизно втричі завдяки високим процентним ставкам на депозити, які “застряглі” в країні.
Клаудія Бух, головна наглядова посадовиця ЄЦБ, повідомила міністрам фінансів єврозони, що регулятор попросив усі банки зі значним бізнесом у росії “прискорити зусилля щодо зниження ризиків, встановивши чіткий план скорочення та виходу”.
Західні санкції обмежують можливості ведення бізнесу в росії, але місцеві правила та каральні податки на продаж активів ускладнюють виведення грошей з країни. До того ж банки стикаються з ризиком відповідних дій з боку кремля, який іноді конфіскує активи компаній або осіб з “недружніх” країн.
Станом на травень, з великих банків ЄС лише французький Société Générale повністю розірвав зв’язки з росією, продавши свій найбільший місцевий підрозділ Rosbank через кілька тижнів після вторгнення. Внаслідок угоди банк списав понад €3 млрд вартості бізнесу. Нідерландський ING Groep NV скоротив російські операції на три чверті, до приблизно €1,3 млрд.
Інші європейські банки, попри скорочення штату та бізнесу в росії, все ще генерують там значні прибутки. Зокрема, дочірні компанії австрійського Raiffeisen Bank International та італійського Intesa Sanpaolo збільшили прибутки в рази. Для деяких банків “внесок у прибуток вищий, ніж до війни, що має викликати тривогу у регуляторів”, зазначає аналітик Bloomberg Intelligence Томаш Нетцель.
Raiffeisen вже два роки намагається скоротити або вийти з російського ринку. 8 травня банк повідомив про крах складної транзакції з репатріації капіталу через відсутність підтримки з боку західних регуляторів та ризик порушення санкцій. При цьому чисельність персоналу банку в росії навіть зросла на 7%, до майже 10 тисяч осіб.
Серед небагатьох банків ЄС, які виводять гроші з країни — угорський OTP Bank. Його представники запевняють, що банк повністю дотримується санкцій і хоче вийти з ринку, але російські регулятори ускладнюють продаж підрозділу за справедливою ціною.