Уряд Японії минулого місяця офіційно та остаточно вирішив припинити використання дискет у державних системах для збереження та обміну діловою та регуляторною звітністю. Лише 28 червня 2024 року Японія припинила використання дискет — технології, вперше представленої ще в 1971 році, у всіх урядових системах.
Як зазначає Ars Technica, урядове Цифрове агентство Японії, засноване у вересні 2021 року для посилення цифровізації в країні, скасувало 1034 нормативних акти, що регулювали використання дискет, залишивши лише один, пов’язаний з утилізацією. Лише в січні 2024 року уряд Японії припинив вимагати фізичні носії, такі як дискети та диски, для 1900 видів документів, що подаються до уряду, таких як бізнес-документи та анкети для громадян.
Міністр цифрових технологій Таро Коно, політик, який стоїть за модернізацією технологій японського уряду, оголосив “війну дискетам” два роки тому.
Застарілість технології створювала обмеження: Sony — остання компанія, яка випускала дискети, припинила це робити ще у 2011 році. Також, окрім загальної застарілості, технологію критикували через формат зберігання даних: наприклад, поліція Токіо просто втратила пару дискет з інформацією про десятки претендентів на державне житло у 2021 році.
Проте, як зазначається, японці не єдині, хто ще досі недавно пов’язував своє життя з цією технологією. Наприклад, одна з систем управління потягами метрополітену Сан-Франциско Muni використовує програмне забезпечення, яке працює з дискет. Оператор планує продовжувати це робити до 2030 року. Військово-повітряні сили США використовували 8-дюймові дискети до 2019 року. Поза державним сектором дискети залишаються поширеними у багатьох галузях, зокрема, у вишиванні, вантажних авіаперевезеннях та верстатах з ЧПУ.
Попри різні технологічні досягнення, Японія має репутацію країни, яка тримається за застарілі технології. У рейтингу світової цифрової конкурентоспроможності Інституту розвитку менеджменту (IMD) за 2023 рік Японія посіла 32 місце з 64 економік. IMD зазначає, що його рейтинг вимірює “здатність і готовність країн впроваджувати та досліджувати цифрові технології як ключовий фактор економічних перетворень у бізнесі, уряді та суспільстві в цілому”.
Може пройти деякий час, перш ніж уряд буде готовий відмовитися від деяких застарілих технологій. Наприклад, як повідомляється, урядовці чинять опір переходу до хмарних технологій для адміністративних систем. Коно закликав урядові установи відмовитися від традиційних особистих печаток у 2020 році, але прогрес відбувається “льодовиковими темпами”. Багато робочих місць в Японії також віддають перевагу факсу, а не електронній пошті, а плани 2021 року вилучити факси з урядових установ були скасовані через опір.