Одні з найбурхливіших подій у світі на фінансових ринках нині відбуваються навколо японської ієни. Вартість японської валюти впала настільки, що повернулася до рівня 1990 року — періоду, коли лопнула знаменита японська “мильна бульбашка”. У понеділок на якусь мить вона торгувалася на рівні 160 єн за $1.
Як зазначає The Associated Press, кілька років тому для того, щоб отримати $1, потрібно було близько 100 єн. Після того, як вона ненадовго торкнулася рівня 160 ієн у нічні години для трейдерів у Нью-Йорку, вартість долара швидко повернулася назад до 156 ієн до полудня понеділка на Східному узбережжі.
Такі раптові рухи можуть відбуватися на валютному ринку, який, як відомо, може бути волатильним. Торгівля також могла бути стрибкоподібною через вихідний день в Японії, через який її фондовий ринок був закритий. Але швидкість і ступінь коливань єни викликали припущення про те, що японські чиновники роблять кроки, щоб підтримати вартість своєї валюти.
Єна тривалий час перебувала під тиском, оскільки Банк Японії утримував відсоткові ставки на надзвичайно низькому рівні, щоб стимулювати інфляцію в економіці країни. Лише минулого місяця він припинив політику утримання базової процентної ставки на рівні нижче нуля.
Останнє рішення Банку Японії щодо ставок було прийнято в п’ятницю, коли він залишив процентні ставки незмінними. Це допомогло прискорити останній етап ослаблення єни. Можливо, ринок відреагував на відсутність зобов’язань з боку Банку Японії щодо подальшого підвищення ставок у найближчій перспективі, і єна може залишатися під тиском до третього кварталу цього року, зазначають стратеги Bank of America у своєму звіті BofA Global Research.
Частково це пов’язано з тим, наскільки міцною залишається економіка США. Оскільки інфляція та економіка все ще перевищують прогнози, зростають очікування, що Федеральна резервна система збереже свою основну процентну ставку на високому рівні ще деякий час. Це утримує прибутковість казначейських облігацій США на високому рівні та чинить тиск на вартість долара США.
Слабка ієна вигідна для американських туристів, які прямують до Японії, оскільки на кожен їхній долар вони купують більше ієни. Це також може бути благом для японських експортерів, оскільки збільшує вартість їхніх продажів, здійснених у доларах, при перерахунку в єни. Але утримання слабкої єни несе в собі ризики. Головний з них полягає в тому, що це може призвести до того, що інфляція в Японії зрештою перевищить цільові показники та завдасть шкоди третій за величиною економіці світу. Наприклад, Японія імпортує майже всі енергоносії, а барелі нафти торгуються в доларах, а не в єнах.